Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

OZE już na prostej. Zostało czekać na montaż!

  • Dodano: sobota, 27 czerwiec 2020 09:45
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 594

Program Odnawialne Źródła Energii(OZE) to duża inwestycja i potwierdziła to już niejednokrotnie zacięta walka firm biorących udział w przetargach. Firmy kilka razy odwoływały się do Krajowej Izby Odwoławczej, przez co ucierpieli mieszkańcy.


Problemy z OZE zaczęły się wiosną 2019 roku. Gmina Moszczenica, która jest liderem projektu chciała wykonać zadanie szybko i sprawnie, tak jak to zazwyczaj w gminie Moszczenica się robi. Niestety przy OZE nie idzie tak łatwo, gdyż chodzi o ogromne pieniądze i jest kilka firm, które chciałyby je zarobić.


Sprawa otarła się nawet o prokuraturę w Zakopanem. Byli i tacy w gminie Moszczenica, którzy stawiali zarzuty Wójtowi Jerzemu Wałędze, a nie zrobił tego nawet sam prokurator. O tym pisaliśmy jakiś czas temu – szkoda, że oszkalować było łatwo a przeprosić już nie.


W 2019 roku gmina Moszczenica ogłosiła przetarg na Inspektora Projektu i tu zaczęły się schody, gdyż sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, a później do prokuratury. Gmina Moszczenica zrobiła wszystko poprawnie i problemów tutaj nie było. Widział je tylko prezes jednej ze spółek i kilku lokalnych działaczy, którzy bawią się w prokuratorów stawiając Wójtowi i niektórym mieszkańcom gminy zarzuty.


Kolejny przetarg gmina Moszczenica ogłosiła przeszło miesiąc temu, gdzie chodziło o wyłonienie Inspektora Nadzoru Budowlanego. Przetarg przebiegł pomyślnie i tutaj nikt się nie odwoływał.


Przyszedł czas na kolejny, ostatni już przetarg, gdzie należało wyłonić firmę, która zajmie się montażem instalacji. Wartość zadania to ponad 32 mln. złotych. Niestety, ten przetarg również swój finał znalazł w Krajowej Izbie Odwoławczej. W piątek 26 czerwca 2020r. Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła rozstrzygnięcie sprawy i jednogłośnie stwierdzono, że przetarg rozstrzygnięty został prawidłowo.


„- Przetarg na zadanie: Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców gmin członkowskich klastra energii „Biała-Ropa” został rozstrzygnięty prawidłowo. Pomimo odwołań przez 3 firmy występujące w przetargu, Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie oddaliła dwa z nich, a jeden z oferentów wycofał się z zarzutów w trakcie rozprawy.” – mówi Jerzy Wałęga Wójt Gminy Moszczenica


„- Wystarczyło kilka dobrych godzin, aby skład orzekający wyrobił sobie prawidłowe zdanie o przetargu. Rozstrzygnięcie i uzasadnienie poznali wszyscy uczestnicy postępowania w piątek 26 czerwca. Gmina Moszczenica będąca liderem w imieniu wszystkich dziewięciu gmin Ziemi Gorlickiej odniosła pełen sukces. Cierpliwość i praworządność zostały docenione i potwierdzone. Szkoda tylko straconego czasu.” – dodaje Wójt Jerzy Wałęga

 

Montaż instalacji pierwotnie miał zacząć się w maju bieżącego roku, jednak procedura KIO i koronawirus opóźniły zadanie o około 3 miesiące.

 

„- Myślimy już o zawarciu umowy ze zwycięzcą postępowania. Jest to firma Sanito Sp. z o.o. z którą będziemy ustalać harmonogram prac. Mamy cichą nadzieję, że zadanie zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku. Montaż obejmuje 2,4 tys. domów.” – mówi Jerzy Wałęga Wójt Gminy Moszczenica

Komentarze  
-2 #2 Jerzy Wałęga 2020-06-29 14:49
W przetargu organizowanym przez Gminę Moszczenica cena nie była jedynym elementem branym po uwagę przy ocenie ofert. Ważne były kryteria jakościowe, sprawność czy odporność na gradobicie.
Cytować
+2 #1 Robert 2020-06-29 06:56
Szkoda, że w przetargu głównym atutem jest cena oferty i później odbija się to na jakości wykonania oraz użytych materiałów oby ta reguła nie stała się zasadą w naszym przypadku parząc na opinie na temat tej firmy.
Cytować
Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM