Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Hudzik GÓRA

Kwarantanna w praktyce – odpowiedź od WSEE Kraków

  • Dodano: czwartek, 19 marzec 2020 14:41
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1043

Dziś rano zwróciliśmy się z zapytaniem do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie z zapytaniem jak to w praktyce jest z tą kwarantanną. Na nasze pytanie nadeszła błyskawiczna odpowiedź.


„- Od 15 marca każda wracająca do Polski osoba zobowiązana jest poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Kwarantannę odbywa się przez okres 14 dni pod adresem, który osoba poda w karcie lokalizacyjnej. Jeśli taka osoba nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, będzie ją odbywać we wskazanym przez służby ośrodku.” – pisze do nas Dominika Łatak-Golonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie


„- Główny Inspektorat sanitarny wydał też specjalne zalecenia, do których musi stosować się każda osoba odbywająca kwarantannę:
- Nie opuszczaj domu.
- Nie wychodź do sklepu.
- Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
- Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
- Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
- Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
- Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
- Zachowaj zasady higieny.
- Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
- Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
- W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.” – dodaje Dominika Łatak-Golonek z WSSE Kraków.

 

Z informacji, jakie do nas dotarły, osoby przebywające w kwarantannie, niemające możliwości zrobienia sobie zakupów proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Racje żywnościowe najprawdopodobniej dostarczą strażacy z wydelegowanej jednostki OSP, a w przypadku miast Straż Miejska.

 

W tym miejscu w imieniu służb zwracamy się z ogromną prośbą, aby w razie potrzeby pomocy informować dyspozytora o tym, że przebywa się w kwarantannie domowej lub o fakcie powrotu z zagranicy, bądź kontaktu z osobami, które wróciły z zagranicy. Ukrywanie prawdy w tak ważnej sprawie może w konsekwencjach grozić na wyłączenie jednostki z służby na 14-dni.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM