Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Medalik z Matką Boską - jego historia i znaczenie

  • Dodano: środa, 22 styczeń 2020 08:13
  • |
  • Autor: Sponsorowany
  • |
  • Odsłon: 1170

Wielu z nas ma go właśnie na szyi, nosi go codziennie, traktuje jak swego rodzaju talizman czy zewnętrzny wyraz wiary. Mowa oczywiście o medaliku z wizerunkiem Matki Boskiej. O symbolu, którego nie trzeba tłumaczyć nikomu, i który rozpoznawalny jest na całym świecie. Poznaj jego historię i prawdziwe znaczenie, by móc go nosić z jeszcze większą dumą.

 

Medalik – popularny prezent

Obok krzyżyka, medalik jest najczęściej wybieranym przez chrześcijan symbolem wiary. Produkty religijne zazwyczaj otrzymujemy w prezencie na chrzest czy Pierwszą Komunię i towarzyszą nam one do końca życia. Również idąc na taką uroczystość, najlepiej jako upominek wybrać dobrej jakości dewocjonalia, których wartość - nie ta finansowa, lecz duchowa - jest bardzo wysoka dla każdego wierzącego. Artykuły religijne godne uwagi znaleźć można na stronie internetowej https://www.holyart.pl. Oferta sklepu opiewa w gadżety religijne zarówno z kategorii biżuterii, jak i dekoracji czy nietuzinkowych upominków, jak np. wina wytwarzane w klasztorach.

Krótka historia Cudownego Medalika

Historia Cudownego Medalika sięga 1830 roku, gdy w zaciszu paryskiej kaplicy klasztornej młodej siostrze zakonnej, Katarzynie Labouré, podczas wieczornej modlitwy ukazała się Matka Boża. Nakazała ona Katarzynie postarać się o wybicie medalika na wzór pokazany przez Maryję, zawierającego konkretną modlitwę: „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Jednocześnie obiecała, że „Wszystkie osoby, które będą go nosić na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością".

To spotkanie młodej zakonnicy powtórzyło się trzykrotnie, a ona sama zwierzała się ze wszystkiego swemu spowiednikowi, ks. Aladel. Początkowo podchodził do sprawy objawień bardzo ostrożnie, lecz po pewnym czasie opowiedział o tym arcybiskupowi Paryża, Hyacinthe-Louis de Quélen i to właśnie dzięki jego zaangażowaniu w 1832 roku wybito pierwszy medalik.

Dlaczego „Cudowny”?

Pełna nazwa medalika to „Medalik Naszej Najświętszej Łaskawej Pani”, a pierwszą łaską i jednocześnie cudem było to, że epidemia cholery, która wybuchła w tym samym czasie, co wybicie pierwszego medalika, natychmiast przestała się rozprzestrzeniać. Za jego pośrednictwem noszący go ludzie doświadczali szczególnych łask i dobrodziejstw. Arcybiskup de Quélen zlecił dokładne zbadanie tych wydarzeń i wywnioskowano, że przed dobro, które niesie za sobą medalik, Matka Boża pragnie potwierdzić prawdziwość objawień siostry Katarzyny. Doświadczający dobrodziejstw i łaski Matki Bożej bardzo szybko zaczęli nazywać medalik cudownym, przez co jego rozpowszechnienie dokonało się niezwykle sprawnie.

Symbolika awersu i rewersu

Na awersie medalika widnieje Maryja z rozłożonymi rękoma. Stoi ona na kuli z datą 1830, depcząc węża, symbol grzechu. Z jej dłoni, a właściwie z niektórych pierścionków, rozchodzą się promienie - łaski, którymi zostaną obdarzeni ludzie, modlący się o nie. Pierścienie, z których nie bije światło to symbol łask, o które ludzie nie proszą, jednak które to łaski istnieją. Na rewersie widnieje literka „M”, inicjał Maryi, oraz krzyż oparty na poprzecznej belce. Poniżej natomiast znajdują się dwa serca: jedno w koronie cierniowej, a drugie przebite mieczem, jednak z obu wydobywają się płomienie. Całość dopełnia dwanaście gwiazd. Prawdopodobnie oznacza to, że los Maryi jest nierozerwalnie związany z losami i męką jej syna Jezusa Chrystusa.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM