Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie OZE! Projekt rusza.

  • Dodano: środa, 20 listopad 2019 12:58
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1661

O przetargu na Odnawialne Źródła Energii, który ogłosiła Gmina Moszczenica będąca liderem klastra energii „Biała – Ropa” było dość głośno. Były doniesienia do CBA, były doniesienia do prokuratury, były sprawy w KIO, interweniowała nawet poseł Elżbieta Zielińska.


O sprawie przetargu pisaliśmy wielokrotnie:
31 maja 2019: https://www.moszczenica.info/wiadomosci/708-nieuczciwa-konkurencja-i-problemy-z-oze.html
4 czerwca 2019: https://www.moszczenica.info/wiadomosci/710-wiemy-dlaczego-uniewazniono-przetarg-na-oze.html
11 czerwca 2019: https://www.moszczenica.info/wiadomosci/714-przetargu-na-oze-ciag-dalszy.html

 

O sprawie rozpisały się także inne media, blogi i facebookowe fanpage, niektóre z nich bawiły się w prokuratora i stawiali Wójtowi Jerzemu Wałędze zarzuty. Czy teraz, gdy Prokuratura Rejonowa w Zakopanem badająca sprawę umorzyła śledztwo ktoś Wójta przeprosi?


- „Nie byłem podejrzanym i nikt nie postawił mi żadnych zarzutów. Nie byłem nawet przesłuchiwany.” – mówi w rozmowie z nami Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga.

 

Wróćmy jednak do początku. Wszystko było dobrze, do momentu, gdy ogłoszono przetargi. W pierwszym przetargu stawiło się dwie firmy, które walczyły o dużą kasę. W końcu w grę wchodziły miliony. Doszło do starcia, obydwie firmy zarzucały sobie nieprawidłowości – ostatecznie po wielu przeprawach przetarg wygrała firma Doradztwo i Usługi Sp. z o.o. z Krakowa.

 

Właściciel firmy Bico Group Sp. z o.o. z Warszawy złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa delegaturę CBA w Krakowie. CBA nic się nie dopatrzyło. Sprawa trafiła do gorlickiej prokuratury, a ta sprawę przekazała do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

 

- „Czekałem ze spokojem na czynności prokuratury. Byłem w każdej chwili złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Mam też pełne poczucie tego, że nie popełniliśmy w urzędzie żadnego czynu zabronionego.” – mówi Wójt Jerzy Wałęga.

 

Prokuratura badała trzy aspekty sprawy. Pierwsza z nich to przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez Wójta gminy Moszczenica. Rzekomo miał on poświadczyć nieprawdę w piśmie skierowanym do firmy Bico Group. Kolejna sprawa to ewentualne przestępstwo z art. 305, tj. zakłócanie przetargu publicznego. Trzecia sprawa to posługiwanie się przez jedną ze stron postępowania przetargowego przerobionym dokumentem elektronicznym. Posługiwanie się takim dokumentem zarzucał swojej konkurentce szef firmy Bico Gropu Sp. z o.o.

 

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem 31 października 2019 umorzyła śledztwo w sprawie przetargów OZE. Ci, którzy uważają się za poszkodowanych mają 7 dni od otrzymania powiadomienia o umorzeniu na złożenie zażalenia.

 

Wiemy, że wyjaśnienia w sprawie składali pracownicy gminy. Jak pisaliśmy wyżej, nikt nie miał postawionych zarzutów. Rzekomo postawione zarzuty w tej sprawie, to tylko twór wyobraźni piszących na jednym z blogów i fanpage.


- „Dla naszej gminy była to próba odporności na niesłuszne zarzuty i podejrzenia. Co gorsze ta ostra walka konkurencyjna opóźniła nasz projekt o trzy miesiące.” – mówi Wójt Jerzy Wałęga.


Udało nam się dotrzeć do informacji, że firma Doradztwo i usługa Sp. z o.o. i firma Bico Group Sp. z o.o. spotkały się także w innych gminach. Firma Bico Group 11 października 2019 została wykluczona z postępowania w Nowym Targu. W uzasadnieniu czytamy:


„Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 16) ustawy Pzp – z postępowania wyklucza się wykonawcę, który w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa wprowadził zamawiającego w błąd przy przedstawieniu informacji, że nie podlega wykluczeniu, spełnia warunki udziału w postępowaniu lub obiektywnie i niedyskryminacyjnie kryteria, zwane dalej „kryteriami selekcji”, lub który zataił te informacje lub nie jest w stanie przedstawić wymaganych dokumentów.”


Jak widzimy podobnie było w Gminie Moszczenica. Pismo o wykluczeniu w załączniku, wraz z wyrokiem KIO. Wiemy też, że Bico Group problemy miała w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, a także w Gminie Łochów.


Kolejną informacją jest, fakt, że prezes firmy Bico Group Sp. z o.o. ma sądowy zakaz wypowiadania się na temat Pani Cecyli Czop i firmy Doradztwo i Usługi Sp. z o.o. Złamanie wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 października grozi mu nakazem zapłaty sumy pieniężnej w wysokości 10 000 złotych na rzecz powodów.


Miejmy nadzieję, że to już koniec problemów i inwestycja będzie sukcesywnie realizowana.

 

- Wykluczenie Bico Nowy Targ

- Wyrok KIO Nowy Targ

Komentarze  
+91 #5 Jerzy Wałęga 2019-12-17 08:00
Moce są już podane w deklaracjach. Ewentualne zmiany będą możliwe po uzgodnieniu z wykonawcą na etapie uproszczonego projektu instalacji FV dla domu.
Cytować
-6 #4 Zainteresowany 2019-12-16 18:43
Na jakiej zasadzie beda dobierane moce instalacji PV dla domu .Ps w ostatnim roku zwiekszyl mi sie pobor pradu o 600 kw a w deklaracji podane mialem mniejsze.Pozdrawiam
Cytować
+2 #3 Jerzy Wałęga 2019-12-16 08:13
Przetarg na OZE jest już ogłoszony. Czekamy na oferty firm. Warunki zostały szczegółowo ustalone a Partnerami projektu.
Cytować
-3 #2 Jerzy Wałęga 2019-11-21 12:01
Jeszcze w tym roku przetarg, a na początku nowego umowa i zaczniemy montaże.
Cytować
-7 #1 Mieszkaniec 2019-11-20 16:32
Kiedy można spodziewać się realizacji projektu , tj.podpisania umów i montażu ?
Cytować
Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM