Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Gorliczanie docenieni podczas Gali 100-lecia PCK w Krakowie

  • Dodano: piątek, 29 marzec 2019 16:17
  • |
  • Autor: Gorlice112.pl
  • |
  • Odsłon: 811

W poniedziałkowe przedpołudnie, tj. 25 marca 2019 roku w Teatrze im. Słowackiego rozpoczęła się uroczysta Gala 100-lecia PCK zorganizowana przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK w Krakowie. Wśród wielu wyróżnionych podczas jubileuszu znalazły się osoby i instytucje z terenu powiatu gorlickiego.

 

Patronami obchodów 100-lecia organizacji w Małopolsce są: książę Paweł Sapieha, pierwszy Prezes Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, generał Józef Haller, trzeci Prezes Towarzystwa oraz hrabina Maria Tarnowska, Wiceprezes ówczesnego PCK.

 

To właśnie działalność dobroczynna oraz postawy humanitarne łączą wiele pokoleń ochotników Polskiego Czerwonego Krzyża. O tych, którzy w ciągu stuletniej nieprzerwanej historii organizacji poświęcali się służbie drugiemu człowiekowi powiedział Mieczysław Kurek, Prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża: „Żaden i żadna z nich nigdy nie myśleli, aby szczycić się lub chwalić tym, co czynią. Bywało, że działali bezszelestnie, niewidzialnie, anonimowo. Nie oczekując poklasku, ani niczego w zamian”.

 

Uroczystość 100-lecia PCK przyciągnęła do Teatru im. J. Słowackiego wielu gości m.in. wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ministra Pawła Ciećko, p.o. Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marka Bębenka, krwiodawców, członków, sympatyków, pracowników oraz zarząd organizacji. Oprócz wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych, organizacyjnych PCK oraz pamiątkowych medali, w czasie gali zaprezentowano krótkie filmowe retrospekcje, eksponujące ideę pomocy humanitarnej w zmieniających się w ciągu 100 lat warunkach społecznych, gospodarczych i kulturowych w kraju. Wykonany został także po raz pierwszy po II Wojnie Światowej „Hymn Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża”. Całość wydarzenia uświetniła gra oraz śpiew solistów z Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

 

Gala z okazji 100-lecia PCK stała się także sposobnością do wręczenia pucharów i dyplomów dla jednostek oraz strażaków biorących udział w trzynastej edycji programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. I miejsce w Małopolsce w kategorii Najaktywniejsza Jednostka OSP przypadło druhom z jednostki OSP Moszczenica zaś II miejsce w Małopolsce w kategorii Najaktywniejsza Jednostka PSP zajęli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. Puchary z rąk prezesa PCK oraz Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego odebrali prezes jednostki OSP Moszczenica dh Przemysław Wszołek oraz Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Krzysztof Gładysz. Ponadto powiat gorlicki reprezentowali: zastępca dowódcy JRG, a zarazem prezes Klubu HDK Przy KP PSP w Gorlicach mł. bryg. Dariusz Surmacz, naczelnik wydziału operacyjno – szkoleniowego, a zarazem wiceprezes Klubu HDK przy KP PSP w Gorlicach mł. bryg. Andrzej Czeluśniak, mł. asp. Piotr Orlof a także druhowie z OSP Moszczenica dh Tomasz Skrobot i dh Adam Bryła.

 

– To dla nas druga w tym roku gala podsumowująca program „Ognisty ratownik – gorąca krew” – mówi prezes OSP Moszczenica dh Przemysław Wszołek. – Przed kilkunastoma dniami, trochę na opak, w siedzibie Zarządu Głównego PCK w Warszawie zorganizowano podsumowanie programu w skali kraju. Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP Moszczenica, uznany został za najaktywniejszy w województwie małopolskim, a to znalazło przełożenie na rewelacyjny wynik w skali kraju. Drugie miejsce w Polsce to wielki sukces ale i efekt ciężkiej pracy wszystkich krwiodawców.

 

– W programie „Ognisty ratownik – gorąca krew” udział bierzemy od 13 lat czyli od samego początku jego funkcjonowania – dodaje mł. bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy KP PSP w Gorlicach. – Od kilku lat utrzymujmy się na podium etapu wojewódzkiego w klasyfikacji jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Tegoroczne podsumowanie programu miało wyjątkową oprawę. Obchody 100-lecia PCK w teatrze J. Słowackiego w Krakowie z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i tak licznego grona gości nadały temu wydarzeniu wyjątkowy charakter.

Źródło: Gorlice112.pl

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM