Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Mężyk Budownictwo

Szkolili się z pożarów wewnętrznych

  • Dodano: poniedziałek, 05 listopad 2018 08:44
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1020

Ratować życie i szkolić się – te słowa powinny być mottem każdego strażaka. Idąc za tymi słowami ochotnicy z Ropy w minioną sobotę zorganizowali szkolenie z gaszenia pożarów wewnętrznych.

 

Szkolenie cieszyło się sporym zainteresowaniem, gdyż brało w nim udział ponad 40 strażaków ochotników z terenu powiatu gorlickiego i nie tylko. Wśród szkolących się byli druhowie z Ropy, Moszczenicy, Klęczan, Łosie, Ptaszkowej i Brzostka. Prowadzącymi warsztatów byli Bogusław Łukaszyk – Komendant Gminny w Ropie oraz strażak PSP, oraz Artur Łukaszyk – Prezes OSP Ropa.

 

Temat pożarów wewnętrznych jest ostatnio na topie, gdyż w działaniach strażaków bardzo wiele się zmieniło: „Minęły czasy, gdzie straż przyjechała i zalała wszystko wodą. Niejednokrotnie powodowało to ogromne straty.” – mówi Prezes OSP Ropa druh Artur Łukaszyk.

 

Zmiany te zaszły począwszy od ubrań specjalnych, po nowoczesny sprzęt i bardzo dobre wyszkolenie strażaków. Takie szkolenie, jak to sobotnie pokazało zupełnie inną stronę pożarnictwa. Uświadomiło strażakom jak rozwija się pożar wewnętrzny, co wpływa na jego rozwój oraz jak bezpiecznie go ugasić, robiąc jak najmniej strat.

 

„Pamiętam pożar w jednym z domów w Ropie. Po naszych działaniach wodę z podłogi można było wytrzeć dosłownie ręcznikiem. Wiadomo, nie zawsze się tak da, bo każdy pożar jest inny, ale należy próbować. Tylko do tego potrzebne jest odpowiednie wyszkolenie, dlatego szkolimy się i przekazujemy naszą wiedzę kolegom z innych jednostek.” – dodaje Łukaszyk.

 

Podczas szkolenia na tzw. domkach pokazano druhom jak rozwija się pożar wewnętrzny i jak należy go gasić. Zostało powiedziane co to są gazy pożarowe i jakie stwarzają dla ratownika niebezpieczeństwo. Druhowie pozyskali także umiejętności operowania prądami wodnymi oraz poruszania się w rocie jak i w pojedynkę w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Zwrócono także uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest bezpieczeństwo strażaka – chodzi tu o to co strażak ma na sobie po pożarze i jak powinien się rozbierać po zakończonych działaniach: „Ratownik po pożarze ma na sobie całą Tablice Mendelejewa, dlatego ważne jest by dbać o siebie. Na ubraniach specjalnych odkłada się wiele substancji rakotwórczych, które w przyszłości dadzą o sobie znać. Trzeba dbać o swoje zdrowie, trzeba po każdej akcji prać ubrania specjalne i nie wolno na nich oszczędzać. Strażak, aby sprawnie działać musi czuć się bezpiecznie i komfortowo.” – mówi Bogusław Łukaszyk, prowadzący szkolenie.

 

Wiemy już, że OSP Ropa planuje kolejne szkolenie na wiosnę, być może na jeszcze większą skalę. Strażacy obecni na sobotnim szkoleniu pozyskali bardzo cenną wiedzę i umiejętności, z których na pewno będą korzystać.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Komentarze  
0 #3 Krzysztof M 2018-11-07 21:36
???
Cytować
0 #2 Pepe 2018-11-06 21:36
Na litość ... piszę się fotowoltaika , kolejny mądry przekręca to słowo. Tak się zastanawiam czym różni się gaszenie domu ze źródłem prądu z lini np napowietrznej a czym gaszenie domu ze źródłem również z przetwornicy połączonej z panelami PV? ;)
Cytować
0 #1 Krzysztof M 2018-11-05 18:24
Koledzy z Ropy wielkie podziękowanie i szacunek.Takie szkolenia to naprawdę wielki bank wiedzy dla druhów. Myślę ze to nie koniec takich szkoleń.Dobrze by było jeszcze przeszkolić druhów z ratownictwa technicznego a zwłaszcza jak gasić pożary samochodów z napędem elektrycznym i jak gasić budynki gdzie zainstalowana jest fotowoltaika. Jeszcze raz szacun!
Cytować
Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM