Czy jednostki OSP zawsze wyjeżdżają do zdarzeń? Sprawdzamy powiat gorlicki
- Dodano: czwartek, 05 luty 2026 07:30
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 1054
Jak sama nazwa wskazuje, Ochotnicza Straż Pożarna tworzona jest przez ludzi, którzy chcą pomagać innym, jednak robią to ochotniczo, w miarę posiadanego wolnego czasu. Co to oznacza w praktyce? Jednostka OSP nie zawsze jest w stanie wyjechać do zdarzenia, mimo otrzymania alarmu.
Postanowiliśmy sprawdzić, ile i które jednostki OSP w powiecie gorlickim nie wyjechały do zdarzeń w 2025 roku, mimo zadysponowania. Najczęstszą przyczyną braku wyjazdu jest brak obsady wozu bojowego, szczególnie w godzinach od 7:00 do 14:30, kiedy wielu druhów przebywa w pracy lub szkole.
W ostatnim czasie zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach z prośbą o przekazanie informacji dotyczących jednostek, które nie były w stanie wyjechać do zdarzeń po ogłoszeniu alarmu.
Dane za rok 2025 przedstawiają się następująco:
-
OSP Bartne – 4 alarmy, brak wyjazdu w każdym przypadku.
-
OSP Bednarka – 10 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Brzana – 17 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Bugaj – 10 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Bystra – 26 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Głęboka – 13 zdarzeń, brak wyjazdu aż 11 razy.
-
OSP GPR Siary – 11 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Grudna Kępska – 26 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Hańczowa – 1 zdarzenie, brak wyjazdu.
-
OSP Klimkówka – 25 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Kryg – 31 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Kwiatonowice – 6 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Lipinki – 44 zdarzenia, brak wyjazdu 5 razy.
-
OSP Łosie – 28 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Łużna – 48 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Małastów – 25 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Męcina Wielka – 7 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Mszanka – 12 zdarzeń, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Owczary – 4 zdarzenia, brak wyjazdu 2 razy.
-
OSP Ropa – 55 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
-
OSP Ropica Górna – 17 zdarzeń, brak wyjazdu 3 razy.
-
OSP Rozdziele – 11 zdarzeń, brak wyjazdu 3 razy.
-
OSP Sędziszowa – 13 zdarzeń, brak wyjazdu 5 razy.
-
OSP Stróżna – 11 zdarzeń, brak wyjazdu 4 razy.
-
OSP Wysowa-Zdrój – 27 zdarzeń, brak wyjazdu 1 raz.
Pozostałe jednostki OSP z terenu powiatu gorlickiego w 2025 roku za każdym razem wyjeżdżały do zdarzeń, na które zostały zadysponowane.
Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna to mieszkańcy lokalnych społeczności, którym nie jest obojętne życie, zdrowie i mienie drugiego człowieka. Czy można coś zrobić, aby poprawić te statystyki? Oczywiście. Każda osoba, której stan zdrowia na to pozwala, może wstąpić w szeregi OSP i realnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w swojej miejscowości.
Państwowa Straż Pożarna wielokrotnie podkreśla, że strażacy ochotnicy stanowią jeden z filarów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

