Policjanci i Strażacy wspólnie o współpracy przy poszukiwaniach osób zaginionych
- Dodano: sobota, 30 sierpień 2025 08:14
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 958
Czy działania poszukiwawczo-ratownicze na terenie powiatu gorlickiego staną się jeszcze skuteczniejsze? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższym czasie. 28 sierpnia 2025 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach odbyło się spotkanie poświęcone współpracy służb podczas poszukiwań osób zaginionych.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Waldemar Krok, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Dariusz Surmacz, a także przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych specjalizujących się w działaniach poszukiwawczych – GPR OSP Siary, OSP Moszczenica oraz OSP Brunary. Obecni byli również policjanci z KPP Gorlice odpowiedzialni za prowadzenie działań poszukiwawczych.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Policji i Straży Pożarnej. Jego głównym celem było omówienie zmian w przepisach, które weszły w życie w sierpniu br., a także określenie kompetencji poszczególnych służb w trakcie prowadzonych akcji.
Podczas obrad wymieniono doświadczenia i informacje dotyczące specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w działaniach poszukiwawczych – zarówno przez Policję, jak i przez PSP oraz jednostki OSP. Dzięki temu możliwe będzie sprawniejsze dysponowanie siłami i środkami oraz szybkie kierowanie kolejnych jednostek do akcji, gdy zajdzie taka potrzeba.
W podsumowaniu uzgodniono, że konieczne jest przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń, które pozwolą wypracować najlepsze schematy współpracy i koordynacji działań, również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wspierających poszukiwania.
Warto przypomnieć, że OSP Moszczenica dysponuje nowoczesnym wyposażeniem, w tym m.in. terenowym pickupem Isuzu D-MAX, quadem z przyczepką transportową, dronem z kamerą termowizyjną i specjalistycznym osprzętem, urządzeniami GPS, termowizorem, latarkami, agregatami prądotwórczymi oraz innym sprzętem niezbędnym podczas akcji. Największym atutem są jednak ludzie – Druhowie, którzy regularnie szkolą się i doskonalą swoje umiejętności w zakresie poszukiwań.
Mamy nadzieję, że spotkanie przełoży się na jeszcze sprawniejsze i skuteczniejsze działania poszukiwawczo-ratownicze w powiecie gorlickim. W przypadku osób narażonych na utratę życia lub zdrowia liczy się każda sekunda.

