Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Rada gminy Moszczenica za przyłączeniem Sitnicy.

  • Dodano: środa, 15 marzec 2023 11:38
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1568

Podczas wczorajszej (14 marca 2023 r.) sesji Rady Gminy Moszczenica, radni pochylili się nad uchwałą w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych gminy Moszczenica i prowadzenia konsultacji z mieszkańcami, które dotyczyć będą przyjęcia wsi Sitnica.

 

Na sesji obecni byli także reprezentanci mieszkańców Sitnicy, którzy też mieli swoje pięć minut. Piotr Duran, mieszkaniec Sitnicy podkreślił, że Sitnica w gminie Biecz nie jest doceniana i większe zrozumienie mieszkańcy znajdą w gminie typowo wiejskiej.

 

Przytoczono również argumenty za przyłączeniem Sitnicy do gminy Moszczenica, które padły 5 marca 2023r. podczas zebrania wiejskiego w Sitnicy.

 

Wójt gminy Moszczenica Jerzy Wałęga przedstawił Radzie Gminy kalkulacje, z której wynika, iż subwencja ogólna, którą wypracowują mieszkańcy Sitnicy i subwencja oświatowa przypadająca tamtejszym uczniom powinna rozwiązać kwestie finansowania szkoły. Wójt wymienił także wpływy z odpisu podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, rolnego, od środków transportu i inne drobniejsze wpływy.

 

Przed samym głosowaniem Wójt Wałęga zwrócił się do Radnych słowami:

 

Bez względu na to, co zrobicie, powiem Wam dwie rzeczy. Pierwsza: będę z wami i druga: nie skrzywdźcie mieszkańców Sitnicy.

 

Na 14 obecnych radnych za przyjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych. Trzech Radnych wstrzymało się od głosu (Roman Gajda, Sylwester Gąsior, Adam Batko). Przeciw była tylko jedna Radna Mariola Madej.

 

Warto wspomnieć, że Rady Sołeckie Moszczenicy i Staszkówki już dobyły spotkania w sprawie przyłączenie miejscowości Sitnica i obydwa sołectwa są za przyłączeniem Sitnicy.

 

Teraz kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne i jeśli opinia mieszkańców gminy Moszczenica będzie pozytywna to samorząd Moszczenicy złoży do Rady Ministrów, za pośrednictwem wojewody wniosek z wymaganymi załącznikami o zmianę granic administracyjnych. Swoje procedury musi przeprowadzić także biecki samorząd.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM