Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Pogoda na majówkę okiem Marka Sowy

  • Dodano: sobota, 30 kwiecień 2022 09:57
  • |
  • Autor: Marek Sowa
  • |
  • Odsłon: 319

W niedzielę 1 maja nasz rejon będzie w zasięgu oddziaływania wyżu. Z kolei w wyższych partiach troposfery swoją obecność zaznaczy płytki niż górny, który przyczyni się do zwiększenia wilgoci w przekroju pionowym troposfery.

 

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie umiarkowane lub duże. W drugiej części dnia ze względu m.in. na podwyższoną niestabilność troposfery będzie szansa na rozwój komórek opadowo-burzowych. Podczas ich ewentualnego przejścia możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu w połączeniu z nieco silniejszym wiatrem. Bardziej rozbudowane w pionie chmury będą mogły wygenerować wyładowania atmosferyczne. Temperatura maksymalna osiągnie granice 19 stopni w północnej części powiatu, w południowej w granicy 16 stopni. Wiatr w porywach umiarkowany lub słaby ze wschodu. W przypadku przejścia komórek opadowych będzie mocniejszy.

 

Poniedziałek 2 maja będzie kontynuacją podobnej pogody, choć swoją obecność w dolnej części troposfery wraz z upływem dnia tym razem zaznaczy zatoka niżowa. W drugiej części dnia będzie szansa na rozwój chmur opadowo-burzowych. Prawdopodobieństwo ich przejścia w naszym rejonie będzie większe jak w niedzielę – warunki wg obecnych wyliczeń modeli będą lepsze do ich powstania w poniedziałek. W przypadku ich przejścia oprócz wyładowań głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Zachmurzenie będzie duże lub umiarkowane. Większe rozpogodzenia sprzyjałyby powstawaniu chmur opadowych. Temperatura maksymalna może zbliżyć się do granicy 20 stopni w północnej części powiatu, w południowej około 17 stopni. Wiatr w porywach słaby lub umiarkowany z północnego wschodu. Jeżeli zjawiska burzowe u nas wystąpią to podczas opadu wiat może być silniejszy.

 

We wtorek 3 maja będziemy znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia. W drugiej części dnia także będzie szansa na rozwój konwekcji, a co za tym idzie – występowanie opadów, w tym możliwych burz. Podobnie jak w niedzielę i w poniedziałek głównym zagrożeniem podczas przejścia ewentualnych komórek opadowo-burzowych będą intensywne opady deszczu w połączeniu z nieco silniejszym w porywach wiatrem. Temperatura maksymalna osiągnie granice 19 stopni w północnej części powiatu, w południowej w granicy 16 stopni. Zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże lub umiarkowane. Wiatr w porywach umiarkowany lub słaby. Podsumowując, przed nami stosunkowo ciepły weekend majowy. Jednak większa zawartość wilgoci w połączeniu z czynnikami wspomagającymi konwekcje przyczyni się do tego, że w każdy dzień Majówki będzie szansa na rozwój chmur opadowo-burzowych – największa w poniedziałek. Miejmy to na uwadze przebywając na świeżym powietrzu w drugiej części dnia.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Kwi 25, 2022

Program Dni Gorlic 2022

Znany jest już dokładny program tegorocznych Dni Gorlic i obchodów Roku Łukasiewicza.…

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Zofia skomentował artykuł Postępy pracy przy rozbudowie Urzędu Gminy
Super inwestycja. Potrzebna bardzo w naszej Gminie. Bardzo cieszy fakt, ze mlode mamy beda mogły rea...
Bibi skomentował artykuł Dzień Strażaka w PSP Gorlice
Najbardziej bawią mnie odznaczenia, szczególnie te wręczane przez prezesa wszechmogącego wszystkich ...
Gienia skomentował artykuł Nowy wóz strażacki już w PSP Gorlice
Czy ktoś mi wytłumaczy, dlaczego nowy wóz strażacki stoi w garażu? Czyżby kapłan nie poświecił, czy ...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM