Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Podolski

Czytelnicy narzekają na Wydział Komunikacji w Gorlicach. Sprawdziliśmy to!

  • Dodano: piątek, 03 grudzień 2021 13:47
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1130

W ostatnim czasie dostaliśmy kilka wiadomości i e-maili od naszych czytelników, którzy narzekają na działanie Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Jak twierdzą, przez pandemię sytuacja jest fatalna. Sprawdziliśmy jak to faktycznie wygląda.

 

W pierwszej kolejności postanowiliśmy umówić się przez internet i tutaj mieliśmy pewne problemy z wolnymi miejscami. Następnego dnia postanowiliśmy umówić się na wizytę telefonicznie i tu problemu nie było. Dosłownie 2 sygnały i w słuchawce usłyszeliśmy bardzo miłą Panią, która na rejestrację pojazdu umówiła nas na dogodny termin, w naszym przypadku za dwa dni.

 

Do urzędu udaliśmy się z wszystkimi dokumentami potrzebnymi, aby zarejestrować pojazd. Ze strony Wydziału Komunikacji pobraliśmy i uzupełniliśmy wniosek o rejestrację, dzięki czemu do Urzędu przyszliśmy przygotowani i wizyta trwała raptem 15 minut. Wszystko w bardzo miłej atmosferze i punktualnie. Warto wspomnieć, że przed pandemią czekało się w długich kolejkach.

 

Postanowiliśmy napisać do Wydziału Komunikacji i zapytać, jak to wygląda z rejestracją pojazdów, dlaczego petenci są niezadowoleni. Na nasze zapytanie błyskawicznie odpowiedział Pan Stanisław Zieliński, który jest Dyrektorem Wydziału Komunikacji i Dróg.

 

Szanowny Panie,

odpowiadając na zapytanie informuję, że umawiamy wizyty telefonicznie - codziennie
w godzinach od 8.00 do 10.00 (do ostatniej osoby, która uzyska połączenie na infolinii) lub internetowo. Średnio dziennie obsługujemy ok. 150 osób. Rezerwacja terminu z systemu kolejkowego działa poprawnie, codziennie drogą tą umawia się 40 osób. Internetowy system kolejkowy aktualizuje się codziennie o godzinie 18.00 (po tej godzinie najlepiej się umawiać) i umożliwia umówienie wizyt z tygodniowym wyprzedzeniem. Wcześniej system dawał możliwość rezerwacji z dwutygodniowym wyprzedzeniem, jednak absencja umówionych osób sięgała wówczas 50%. Obecnie również jest to duży problem, oscylujący na poziomie 15%.

 

Ze względu na pandemię i obowiązujące przepisy w tym zakresie uważamy, iż umawianie wizyt na dany dzień i godzinę jest wygodniejsze, ponieważ dzięki temu klienci nie tłoczą się w kolejce w oczekiwaniu na obsługę Na załatwienie sprawy w systemie umawiania wizyt, wystarczy zarezerwować sobie maksymalnie godzinę czasu w ciągu dnia.

 

Znacznie zmienił się natomiast sposób obsługi klientów, ponieważ wzrosła ilość wniosków przesyłanych pocztą.  Jest to ok. 100 spraw dziennie, które dawniej klienci załatwiali przychodząc do Urzędu. Obecnie załatwienie tych spraw wymaga poświęcenia większej ilości czasu, ponieważ wymaga formy pisemnej, a w przypadku jakichkolwiek braków formalnych wpływających podań, koniecznym jest prowadzenie dodatkowej korespondencji. Obsługę tak dużej ilości wniosków, przesyłanych drogą pocztową, realizuje dwóch pracowników, którzy do tej pory zajmowali się bezpośrednią obsługą klientów Urzędu.     

 

Miesięcznie średnio rejestrujemy 1100 pojazdów, w tym 500 sprowadzonych z zagranicy, wydajemy 1200 dowodów rejestracyjnych, wyrejestrowujemy 700 pojazdów. Sprawy te obsługuje 7 pracowników. Statystycznie ilość załatwianych spraw w ciągu ostatnich 3 lat jest porównywalna. 

 

 Z zakresu praw jazdy, średnio w miesiącu załatwiamy 900 spraw (wydanie, zatrzymanie, cofnięcie uprawnień, skierowania na badania lekarskie, psychologiczne, kursy itp.). Sprawy te obsługuje 3 pracowników.

 

Ponadto, co warte uwagi w dobie pandemii, średnio miesięcznie odbieramy 8400 połączeń oraz wykonujemy średnio 1500 połączeń. Zakładając, że jedno połączenie trwa minutę to w przeliczeniu daje to 165 godzin miesięcznie. 

 

Poza tym realizujemy jeszcze szereg innych czynności z zakresu transportu rzeczy i osób, nadzoru nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców, Stacjami Kontroli Pojazdów oraz Inżynierią Ruchu Drogowego.

 

Rejestracja pojazdu to postępowanie administracyjne. Za każdą decyzję w tym zakresie pracownik odpowiada karnie i materialnie, dlatego należy mieć na uwadze, że każda sprawa wymaga indywidualnego czasu na jej rozpatrzenie. Realizacja złożonego wniosku, a także czas obsługi w dużej mierze zależy od przygotowania klienta – tzn. posiadania odpowiednich do załatwienia sprawy dokumentów. – odpowiada nam Dyrektor Stanisław Zieliński.

 

Zapytaliśmy Dyrektora co można doradzić osobom, które udają się do Wydziału?

 

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy zabraliśmy komplet oryginalnych dokumentów, niezbędnych do załatwienia sprawy – i tak w dużym skrócie w przypadku rejestracji pojazdów jest to: dowód rejestracyjny (trzeba sprawdzić, czy jest ważne badanie techniczne), karta pojazdu, tablice rejestracyjne lub zaświadczenie, że pojazd został sprowadzony bez tablic, dokumenty przenoszące prawo własności (faktura, umowa sprzedaży, umowa darowizny). W zakresie prawa jazdy trzeba pamiętać o zdjęciu frontalnym (twarz na wprost obiektywu). – pisze do nas Dyrektor Zieliński.

 

Ze swojej strony możemy dodać, że wszystkie wnioski do pobrania mamy na stronie internetowej wydziału komunikacji, a uzupełniając je w domu skracamy czas obsługi w urzędzie co umożliwi obsługę większej ilości petentów.

 

Musimy stwierdzić, że wbrew temu co donoszą nasi Czytelnicy Wydział Komunikacji działa bardzo dobrze. Nie ma problemów z umówieniem wizyty i jeśli przyjdziemy przygotowani z niezbędnymi dokumentami to obsługa jest bardzo szybka. Tak było w naszym przypadku i warto dodać, że nie wspominaliśmy nic o tym że jesteśmy z portalu, gdyż chcieliśmy być potraktowani jak każdy klient.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM