Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Wczoraj odbyła się premiera filmu o księdzu Józefie Walągu

  • Dodano: piątek, 12 listopad 2021 09:58
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 628

Wczoraj tj. 11 listopada 2021 r w Kinie na Bursztynowym Szlaku w Pruszczu Gdańskim odbyła się premiera filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał” o naszym rodaku ks. Józefie Walągu.

 

Na zaproszenie samorządu Pruszcza Gdańskiego na premierze obecny był Wójt gminy Moszczenica Jerzy Wałęga. Dokument przedstawia życiorys ks. Józefa Waląga, wieloletniego proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim. Film pokazuje działalność księdza w szeregach Armii Krajowej, a także prześladowania jakich doświadczył w czasach PRL.

 

Kim był ksiądz Józef Waląg?

Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się we wsi Moszczenica (powiat gorlicki, województwo małopolskie). Od 1942 roku był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukowiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 roku należał do Zrzeszenia wolności i Niezawisłości. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczonego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole. Przez dekady współtworzył życie religijne i społeczne w Pruszczu Gdańskim.

 

Film cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. Jego premiera planowana jest także w Moszczenicy, o czym będziemy na bieżąco informować.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM