Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
PIO

Lekarz Bronisław Jędrzejowski – zostały wspomnienia

  • Dodano: sobota, 14 listopad 2020 07:18
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1323

Wczoraj(13 listopada 2020) pożegnaliśmy lekarza stomatologa Bronisława Jędrzejowskiego, dziś zostały już tylko wspomnienia. Po ciężkiej walce z chorobą odszedł od nas 11 listopada 2020 roku.


Bronisław Jędrzejowski urodził się 17 czerwca 1949 roku.

 

- Urodziłem się w 1949r. i jak się okazało był to niewłaściwy czas. Polska była pod okupacją sowiecką, w której panował terror stalinowski. Mordy polityczne, więzienia i zsyłki. Dorastałem w atmosferze schizofrenicznego podziału polski na: z jednej strony oficjalne abstrakcyjne państwo socjalistyczne, z drugiej część „ukrytego” w podziemiu społeczeństwa żyjącego w oficjalnym kłamstwie i nieoficjalnej prawdzie, szeptem wypowiadanej w rodzinach, w których przechowywano narodowe: wartości, tradycję, kulturę i obyczaje.

 

Wieczorami, gdy przychodzili znajomi i krewni, aby prowadzić „nocne Polaków rozmowy” . Udając głęboko śpiącego z wielkim zaciekawieniem podsłuchiwałem szeptem wypowiadane wspomnienia o Polsce przedwojennej, niezwykłych wydarzeniach z życia partyzantów w czasie wojny oraz prawdę o istniejącej sytuacji w Polsce, o tych, co donoszą, o podsłuchujących pod oknami ubekach, o tym kogo zamknęli i za co, kogo zamordowano, o kolektywizacji, o prześladowaniu kościoła itd.

 

Schowane w szafie radio na słuchawki włączał ojciec późnym wieczorem i ze zdziwieniem patrzyłem jak ojcu momentami jaśniała twarz, a w oczach pojawia się nadzieja. Byłem niezwykle ciekaw, co On takiego słyszy, że tak reaguje. Matka przyłapała mnie na tym, jak podglądałem ojca i zdecydowanie nakazywała, abym nikomu o tym nie mówił, bo ojca zamkną i nigdy nie wróci. Pamiętam jak po tym fakcie nastąpiła dłuższa narada ojca z matką, skutkiem, której zniszczono niektóre pamiątki rodzinne, także zdjęcia, wśród których jak się później dowiedziałem, było zdjęcie B.A. Jędrzejowskiego z Józefem Piłsudskim. – czytamy na stronie internetowej śp. Bronisława Jędrzejowskiego – www.jedrzejowski.eu

 

Bronisław Jędrzejowski ukończył, jako absolwent Akademię Medyczną w Krakowie. Zasłużony dla gminy Moszczenica i Polski.

 

W latach 90-tych Jędrzejowski był członkiem Prezydium ZR Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Następnie od 1998 do 2002 roku był Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

 

Od 2008 do 2015 roku śp. Bronisław Jędrzejowski był Dyrektorem Ośrodka Zdrowia w Moszczenicy. W tym czasie dla pacjentów utworzono nowe poradnie:
- Poradnia rehabilitacyjna lekarska
- Fizjoterapia
- Poradnia reumatologiczna
- Poradnia kardiologiczna
- Pracownia USG
- Pielęgniarska Domowa Opieka Długoterminowa

 

Dziękujemy za trud włożony w rozwój naszej Ojczyzny i miejscowości. Niech spoczywa w pokoju.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM