Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Mężyk Budownictwo

Higiena intymna – żele, płyny, emulsje – jak kupować?

  • Dodano: wtorek, 22 wrzesień 2020 08:10
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 39

Stosowanie kosmetyków myjących do higieny intymnej ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Przeciwnicy obawiają się niewłaściwego dopasowania środków myjących do potrzeb narządów intymnych oraz ich negatywnego wpływu na florę bakteryjną i powstania zakażeń wirusowych czy bakteryjnych. Zwolennicy podnoszą, że dedykowany płyn i żel do higieny intymnej wpływają pozytywnie na środowisko bakteryjne pochwy, utrzymując właściwe pH.


Żel do higieny intymnej a flora bakteryjna
Wilgotność i temperatura pochwy stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Biorąc pod uwagę, iż znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu i cewki moczowej, mogłoby się wydawać, iż zakażenia są wpisane w kobiecą naturę. Na szczęście tak nie jest. Pochwa wyposażona jest w szereg mechanizmów obronnych, które nie dopuszczają do rozwoju zakażeń. Jednym z nich jest obecność w błonach pochwy pałeczek kwasu mlekowego, które chronią przed jednostkami chorobotwórczymi. Lactobacillus, a więc wspomniane pałeczki, produkują nadtlenek wodoru. Ten natomiast pobudza układ odpornościowy do pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu w pochwie kwaśnego pH – poniżej 4,5. Dzięki niemu niemożliwe jest zasiedlenie patogennych bakterii.


Podstawową zasadą podczas wyboru odpowiedniego kosmetyku do higieny intymnej jest zwrócenie uwagi na pH wybranego środka. Stosowanie kosmetyków o zasadowym pH jest jednym z największych grzechów, jakie można popełnić, ponieważ neutralizuje ono kwaśne środowisko pochwy i pozbawia je mechanizmów obronnych. W związku z powyższym m.in. do mycia narządów rozrodczych niezalecane są mydła.

 

Wybierając płyn, emulsję lub żel do higieny intymnej należy zwrócić uwagę na to, by utrzymywał naturalną florę pochwy. Trzeba mieć również świadomość, iż po wyjściu spod prysznica, działanie żelu myjącego kończy się. Flora bakteryjna funkcjonuje sama, korzystając z własnych mechanizmów obronnych. W związku z tym nie można jej tych mechanizmów pozbawić i narazić na dodatkową walkę z uczuciem suchości czy pieczenia.
Podstawowe zasady higieny intymnej u kobiet
Chcąc utrzymać właściwy poziom higieny intymnej, należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
• Podczas menstruacji należy unikać długich kąpieli (maksymalnie do 15 minut). W tym czasie zaleca się korzystanie z prysznica.
• Miejsca intymne należy myć dwa razy dziennie (częściej podczas miesiączki).
• Powinno się unikać gąbek i myjek.
• Mycie należy przeprowadzić w ciepłej wodzie, lecz niegorącej.
• Miejsca intymne należy wycierać suchym ręcznikiem, przeznaczonym jedynie do tej części ciała.
• Do mycia strefy intymnej nie wolno stosować zwykłego mydła. W tym celu zleca się użycie specjalnego płynu lub żelu do higieny intymnej.
• Należy unikać zapachowych wkładek, podpasek, papieru toaletowego i kosmetyków myjących. Niewskazane są również wszelkie dezodoranty intymne.
• W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy koniecznie udać się do lekarza.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM