Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA
Reklama Halina Łaś

Kaszki dziecięce w zdrowej diecie Twojego dziecka

  • Dodano: poniedziałek, 21 wrzesień 2020 08:07
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 506

Kaszka dla niemowląt jest jednym z pierwszych produktów, które można podawać dziecku na początku rozszerzania jego planu żywieniowego. Artykuły zbożowe mają bowiem ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju małego człowieka i efektywnie usprawniają procesy trawienne. Są również źródłem dobrej energii, minerałów i witamin. Jak więc zabrać się za podawanie niemowlęciu pierwszych kaszek? Lepszym wyborem jest kaszka bezmleczna, czy ta oparta na mleku?


Kiedy zacząć podawać kaszkę maluszkowi?
Na opakowaniach kaszek dla niemowląt można znaleźć oznaczenia, które informują o tym, że dany produkt można podawać dziecku, gdy ukończy ono 4. miesiąc życia. Termin ten jest jednak bardzo umowny, ponieważ nie każde niemowlę będzie wtedy gotowe, aby rozpocząć przygodę z rozszerzaniem swojego planu żywieniowego. Stały pokarm jest dużym wyzwaniem dla układu pokarmowego, który jest przyzwyczajony do trawienia jedynie płynnych substancji, jakimi są mleko mamy i mleko modyfikowane. Termin pierwszego posiłku tego rodzaju zaleca się ustalić indywidualnie, obserwując zachowanie niemowlęcia. W przypadku gdy maluszek wydaje się nienajedzony po standardowej porcji mleka, wykazuje zainteresowanie potrawami spożywanymi przez osoby dorosłe oraz potrafi siedzieć samo bądź z podparciem, to może oznaczać właściwy czas, aby rozpocząć stopniowe wprowadzanie do jego diety posiłków w formie niezbyt gęstej, delikatnej kaszki.


Kaszka bezmleczna czy mleczna – jaka jest najlepsza dla niemowlaka na początek?
Przy pierwszych próbach rozszerzania diety warto przygotować się na negatywną reakcję ze strony dziecka, jak i na problemy z prawidłowym połykaniem pokarmu. Niemowlę powinno nie tylko przyzwyczaić się do nowej konsystencji i smaku, ale również zupełnie innego sposobu karmienia, a więc samodzielnego pobierania pożywienia z łyżeczki. Najlepszym sposobem na początek rozszerzania diety jest kaszka bezmleczna, którą można przygotować poprzez połączenie jej z naturalnym pokarmem lub aktualnie podawanym mlekiem modyfikowanym. Dzięki temu jej smak będzie dziecku znajomy, a skład bezpieczniejszy dla wrażliwego układu pokarmowego. Pierwsze kaszki powinny być także bezglutenowe, czyli kukurydziane lub ryżowe, ponieważ będą dla dziecka bardziej lekkostrawne. Po kilku tygodniach można wprowadzić do diety zboża, które zawierają gluten, a więc owsiankę, mannę, kaszki wielozbożowe i pszenne, także te w postaci mlecznej.


Jak podawać kaszkę niemowlakowi?
Kaszki dla niemowląt powinno się przygotowywać przede wszystkim w oparciu o szczegółową instrukcję producenta, która umieszczona jest na opakowaniu. Zawarte są w niej informacje dotyczące tego, z czym należy łączyć dany produkt – woda czy mleko – oraz jaka powinna być ich temperatura. Bardzo ważne są również proporcje, ponieważ zbyt gęsta kaszka może stać się powodem zaparć oraz bólów brzuszka, a zbyt lekka nie pozwoli maluszkowi najeść się do syta. Gotowe danie przygotowane w odpowiedniej temperaturze należy podać maluchowi, który spoczywa w pozycji półleżącej lub siedzącej.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM