Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Ząbkowanie – jak pomóc przetrwać naszemu dziecku?

  • Dodano: środa, 16 wrzesień 2020 07:59
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 24

Piękny, bezzębny uśmiech dziecka ma w sobie niepowtarzalny urok. Mimo wszystko z czasem u maluszka pojawią się piękne śnieżnobiałe ząbki. Ząbkowanie u dzieci może mieć różne objawy i każdy brzdąc może ten okres swojego życia przechodzić w inny sposób. W jaki sposób można rozpoznać ząbkowanie? Co można zrobić, aby pomóc dziecku złagodzić ból?


Ząbkowanie – kiedy można się go spodziewać?
Nie jest możliwe jednoznaczne określenie, kiedy dziecko zacznie ząbkować. Jest to bardzo indywidualna sprawa, która często jest uwarunkowana genetycznie. Pierwszy ząb czasem pojawia się już w piątym miesiącu życia dziecka, a u innych dopiero w okolicach pierwszych urodzin. W przypadku gdy dziecko na tle swoich rówieśników nie może się jeszcze pochwalić nowym ząbkiem, nie jest to powód do zmartwień. Ponieważ zdarza się, że ząbkowanie jest u maluszka opóźnione. Na konsultacje z pediatrą warto się wybrać, gdy po pierwszych urodzinach dziecka nie pojawi się ani jeden ząbek oraz objawy z nim związane. Okres ząbkowania powinien zakończyć się do 31. miesiąca życia dziecka.


Ząbkowanie – typowe objawy
Wachlarz symptomów, które mogą świadczyć o tym, iż dziecko rozpoczyna właśnie ząbkowanie, jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Niektóre zachowania dziecka, mogą być niewystarczające, aby stwierdzić ząbkowanie, szczególnie dla mało doświadczonych rodziców. Pierwszym objawem, który sugeruje o rozpoczęciu ząbkowania, jest właśnie obfite ślinienie. Ślina może przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry dziecka, dlatego bardzo istotne jest osuszenie okolic brody i ust oraz smarowanie ich tłustym kremem przeznaczonym do skóry najmłodszych. Ważne jest także chronienie ubranek dziecka, aby nie były wilgotne – w tym celu zaleca się zakładać dziecku śliniaczek. Innym typowym dla ząbkowania symptomem jest wkładanie rączek oraz innych przedmiotów, które są w zasięgu dziecka do buzi. Zanim pojawi się pierwszy ząbek, dziąsła dziecka są zaczerwienione, rozpulchnione i swędzące. Gdy ząb jest już bliski przebiciu się przez dziąsło, staje się ono wrażliwe bardziej niż kiedykolwiek i wtedy dziecko może odczuwać ból.


Jak ulżyć dziecku w bólu wywołanym ząbkowaniem?
Chcąc ulżyć dziecku w bólu, można dawać mu do ssania delikatnie schłodzony gryzak lub specjalną grzechotkę, która wypełniona jest specjalnym chłodzącym żelem. Innym efektywnym sposobem jest delikatne masowanie dziąseł przy pomocy np. herbaty z rumianku w miejscu, w którym wrzyna się ząb, wcześniej umytym palcem. W sytuacji, gdy naturalne metody nie pomogą, można posmarować dziąsła maluszka żelem na ząbkowanie, który jest dostępny w każdej aptece bez recepty. Jeśli to nie przyniesie skutku, można sięgnąć po środek farmakologiczny, jakim jest paracetamol dla niemowląt, który można podać w formie syropu lub czopka.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM