Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Ząbkowanie – jak pomóc przetrwać naszemu dziecku?

  • Dodano: Å›roda, 16 wrzesieÅ„ 2020 07:59
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • OdsÅ‚on: 511

Piękny, bezzębny uśmiech dziecka ma w sobie niepowtarzalny urok. Mimo wszystko z czasem u maluszka pojawią się piękne śnieżnobiałe ząbki. Ząbkowanie u dzieci może mieć różne objawy i każdy brzdąc może ten okres swojego życia przechodzić w inny sposób. W jaki sposób można rozpoznać ząbkowanie? Co można zrobić, aby pomóc dziecku złagodzić ból?


Ząbkowanie – kiedy można się go spodziewać?
Nie jest możliwe jednoznaczne określenie, kiedy dziecko zacznie ząbkować. Jest to bardzo indywidualna sprawa, która często jest uwarunkowana genetycznie. Pierwszy ząb czasem pojawia się już w piątym miesiącu życia dziecka, a u innych dopiero w okolicach pierwszych urodzin. W przypadku gdy dziecko na tle swoich rówieśników nie może się jeszcze pochwalić nowym ząbkiem, nie jest to powód do zmartwień. Ponieważ zdarza się, że ząbkowanie jest u maluszka opóźnione. Na konsultacje z pediatrą warto się wybrać, gdy po pierwszych urodzinach dziecka nie pojawi się ani jeden ząbek oraz objawy z nim związane. Okres ząbkowania powinien zakończyć się do 31. miesiąca życia dziecka.


Ząbkowanie – typowe objawy
Wachlarz symptomów, które mogą świadczyć o tym, iż dziecko rozpoczyna właśnie ząbkowanie, jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Niektóre zachowania dziecka, mogą być niewystarczające, aby stwierdzić ząbkowanie, szczególnie dla mało doświadczonych rodziców. Pierwszym objawem, który sugeruje o rozpoczęciu ząbkowania, jest właśnie obfite ślinienie. Ślina może przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry dziecka, dlatego bardzo istotne jest osuszenie okolic brody i ust oraz smarowanie ich tłustym kremem przeznaczonym do skóry najmłodszych. Ważne jest także chronienie ubranek dziecka, aby nie były wilgotne – w tym celu zaleca się zakładać dziecku śliniaczek. Innym typowym dla ząbkowania symptomem jest wkładanie rączek oraz innych przedmiotów, które są w zasięgu dziecka do buzi. Zanim pojawi się pierwszy ząbek, dziąsła dziecka są zaczerwienione, rozpulchnione i swędzące. Gdy ząb jest już bliski przebiciu się przez dziąsło, staje się ono wrażliwe bardziej niż kiedykolwiek i wtedy dziecko może odczuwać ból.


Jak ulżyć dziecku w bólu wywołanym ząbkowaniem?
Chcąc ulżyć dziecku w bólu, można dawać mu do ssania delikatnie schłodzony gryzak lub specjalną grzechotkę, która wypełniona jest specjalnym chłodzącym żelem. Innym efektywnym sposobem jest delikatne masowanie dziąseł przy pomocy np. herbaty z rumianku w miejscu, w którym wrzyna się ząb, wcześniej umytym palcem. W sytuacji, gdy naturalne metody nie pomogą, można posmarować dziąsła maluszka żelem na ząbkowanie, który jest dostępny w każdej aptece bez recepty. Jeśli to nie przyniesie skutku, można sięgnąć po środek farmakologiczny, jakim jest paracetamol dla niemowląt, który można podać w formie syropu lub czopka.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM