Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Poznaj czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

  • Dodano: wtorek, 15 wrzesień 2020 07:56
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 52

Większość pacjentów, która zakazi się koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi zakażenie bezobjawowo – co jest pozytywną wiadomością. Niestety nie zawsze tak jest. Czasem choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci. Czy znane są już czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do zintensyfikowania przebiegu choroby u konkretnego pacjenta? Czym jest indeks ryzyka COVID-19?


Indeks ryzyka COVID-19 – kiedy ryzyko jest najmniejsze?
Zestawienie indeksu ryzyka COVID-19 powstało w oparciu o cztery kluczowe czynniki, a mianowicie:
• rodzaj przestrzeni (zamknięta czy otwarta),
• czas trwania interakcji,
• obecność innych osób i ich zagęszczenie,
• nawiązujące do dynamicznego wydychania powietrza – śpiew, krzyk, kichanie.

 

Stopień ryzyka zakażenia został uszeregowany kolorami. Od ciemniejszego (czynności niemal bezpieczne) do czerwonego (bardzo ryzykowne). Każda czynność wiąże się z pewnym ryzykiem – chodzi jedynie o to, by móc je maksymalnie ograniczyć.
Wśród najbezpieczniejszych czynności znalazło się oczywiście: pozostanie w domu, jak i spacery (samemu lub ze zwierzakiem), jazda na rowerze, bieganie – samotnie lub ze znajomym (tu jednak pojawia się ryzyko bliższego kontaktu lub grupowania się ludzi). Z małym ryzykiem związane są również pikniki, w których uczestniczą inne osoby niż te, mieszkające w tym samym domu oraz z zachowaniem odpowiedniego dystansu, oraz kupowanie napojów czy jedzenia na wynos (choć w przypadkach tych istnieje ryzyko nagromadzenia się dużej ilości ludzi).


Niskie i średnie ryzyko zakażenia COVID-19
Ryzyko niskie do średniego podejmowane jest podczas uprawiania sportów, które nie są związane z małym dystansem (np. golf, tenis), w trakcie zakupów produktów żywnościowych lub innych (tu pojawia się niebezpieczeństwo związane np. dotykaniem różnych powierzchni lub bliskim kontaktem z innymi). Ryzyko wyższe, jednak wciąż zaliczane do średniego istnieje w czasie wizyty na oddziale ratunkowym, gdzie może przebywać dużo osób, w ośrodku zdrowia czy u dentysty. Do poziomu tego zaliczają się również: wizyta w muzeum, jazda taksówką czy spożywanie posiłków w restauracjach na świeżym powietrzu.


Największe ryzyko zarażenia COVID-19
Do najbardziej niebezpiecznych czynności naukowcy zaliczyli:
• udział w przyjęciu;
• wizytę w barze/ w klubie;
• korzystanie z transportu publicznego oraz podróż samolotem;
• udział w koncertach i uroczystościach religijnych;
• uprawianie sportów drużynowych;
• wizyty w kinie i na przedstawieniach teatralnych.

 

Ponadto osoby cierpiące na inne choroby przewlekłe (szczególnie związane z układem oddechowym) oraz palące papierosy zwiększają poziom ryzyka zarażeniem COVID-19. Palacze powinni w tym momencie spróbować rzucić nałóg, stosując np. tabletki na rzucenie palenia.


Tabletki na rzucenie palenia – dlaczego warto po nie sięgnąć w czasie pandemii?


Jak wiadomo COVID-19 atakuje drogi oddechowe. Chcąc zminimalizować ryzyko zarażenia, należy wyeliminować wszystkie czynniki związane z osłabieniem pracy tego układu. W związku z powyższym palaczom zaleca się rzucenie nałogu, co jest możliwe przy sięgnięciu po tabletki na rzucenie palenia, czy plastrów nikotynowych.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM