Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Powikłania żylaków – co warto wiedzieć?

  • Dodano: poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:45
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 27

U większości osób cierpiących na żylaki, nie występują żadne inne powikłania. Niestety w niektórych przypadkach żylaki przyczyniają się do powstania stanów zapalnych. Zmienia się skóra, pod którą znajdują się chore żyły, występują na niej bolesne stwardnienia i jest ona zaczerwieniona. Przeważnie oznacza to zapalenie żył bądź pojawienie się skrzepu, który zamyka naczynia krwionośne.


Zaawansowane żylaki – objawy
Z początku żylaki nie są widoczne. Dają o sobie znać przez uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. W początkowym stadium niewydolności żylnej chore naczynia krwionośne mogą przypominać sieć widocznych, niebieskawych i krętych żył, bądź jak wypukłe linie wzdłuż łydek, na udach czy pod kolanem. Często zmianom tym towarzyszą bóle nóg i obrzęki kostek. Niepokojącym symptomem żylaków jest pojawienie się obrzęków wokół całego podudzia oraz wokół kostek. Zaawansowane żylaki można poznać po:
• owrzodzeniach,
• przebarwieniach skóry,
• stwardnieniach,
• wypryskach.


W efekcie złego krążenia kolor łydek może zmienić się na brązowy. Owrzodzenie podudzi jest wywołane tym, że skóra, pod którą umiejscowiona jest chora żyła, zaczyna pękać i pojawiają się na niej bolesne owrzodzenia, które mają tendencję do nawrotów.


Zakrzepica – niebezpieczne powikłanie żylaków
Zakrzepica to choroba żył, która polega na powstaniu w nich zakrzepów. W objętym stanem chorobowym naczyniu krwionośnym płytki krwi „przyklejają się” do siebie nawzajem oraz do śródbłonka. Zakrzep przyczynia się do zmniejszenia światła naczyń krwionośnych oraz utrudnia przepływ krwi. Wystąpienie skrzepu zazwyczaj objawia się nagłym spuchnięciem nogi, bólem i zmianą koloru na sino-czerwony. Czasem powyższym dolegliwościom towarzyszy stan podgorączkowy, jak i gorączka do 40 st. C. Czasem wyłącznie gorączka jest jedynym objawem zakrzepicy. Niestety zakrzepica żył głębokich jest chorobą o długim czasie leczenia – czasem leki przeciwzakrzepowe powinno się zażywać przez okres 9 miesięcy.


Erytrytol – zamiennik cukru, który obniża ryzyko występowania żylaków
Jednym z objawów cukrzycy są pojawiające się żylaki i związane z nimi stany bólowe. Cukrzycy muszą szczególnie uważać na ilość cukru w diecie oraz na indeks glikemiczny posiłków. Sposobem na ograniczenie słodzenia potraw jest zastosowanie słodzika jak na przykład erytrytol. W odróżnieniu od zwykłego cukru i pozostałych słodzików nie zostaje on przekształcony przez ludzki organizm. Jest natomiast wydalany w niezmienionej formie razem z moczem. Ponadto erytrytol nie powoduje zwiększenia poziomu insuliny i glukozy we krwi, ponieważ jego indeks glikemiczny jest zerowy. Dlatego jest on szczególnie zalecany osobom chorym na cukrzycę. Erytrytol ma także pozytywny wpływ na odchudzanie. Dzięki niskiej wartości energetycznej spożywanie tego słodziku, zamiast cukru, może przyczynić się do spadku masy ciała.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM