Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2020 roku

  • Dodano: niedziela, 13 wrzesień 2020 07:43
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 49

Bez względu na to, czy jesteś osobą przemieszczającą się na co dzień samochodem, czy ruszającą swój pojazd jedynie w stanie wyższej konieczności, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu, które jest obowiązkowe, jak i takie, które może się przydać w niekontrolowanych sytuacjach. Jakie główne elementy wyposażenia powinny znaleźć się w aucie? Co jest wymagane? A za co grozi mandat?


Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce
Użytkowane auto powinno mieć ważny przegląd techniczny oraz musi być sprawne. To bezwzględna podstawa, ale oczywiście należy pamiętać również o koniecznym wyposażeniu. Za jego brak grozi mandat karny, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet kilkaset złotych. Obowiązkowe wyposażenie to jednak nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo.


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące wyposażenia pojazdów oraz ich parametrów technicznych określa dokładne elementy, o które należy zadbać, aby poruszać się autem po polskich drogach. Podstawowym wyposażeniem samochodu są właściwie dwa elementy, o których nie należy zapominać.


Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2020 roku
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu to takie, które jest zgodne z rozporządzeniem. Tak więc samochód powinien zawierać:
Gaśnicę – o minimalnej masie 1 kg, która posiada homologację. Gaśnica taka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, który może uratować w wielu różnych sytuacjach. Co ważne, nie można poprzestać na zakupie samej gaśnicy, należy co roku przedłużać jej ważność. Gaśnica przechowywana przez dłuższy czas w niewłaściwych warunkach, niepoddawana przeglądowi, może być po prostu niesprawna. Nieposiadanie gaśnicy może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.


Trójkąt ostrzegawczy – przydaje się przede wszystkim podczas wypadku. Trójkąt powinien mieć właściwą wielkość oraz posiadać tzw. homologację.

 

Apteczka samochodowa, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe – nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, które warto mieć
Wymagane wyposażenie samochodu to jedno, jednak bardzo często bardzo potrzebne w sytuacji kryzysowej, jest to, którego nie wymagają przepisy. Każda osoba podróżująca często samochodem wie, że w razie awarii, wypadku, przydadzą się takie elementy jak:
Apteczka samochodowa – powinna ona zawierać chusty trójkątne, bandaże, opatrunki i inne elementy. Apteczka samochodowa jest obowiązkowa jedynie dla pojazdów, które są używane do przewozu osób, dla taksówek, autobusów i samochodów ciężarowych.


Kamizelka odblaskowa i zestaw narzędzi – przydadzą się np. w przypadku konieczności wymiany koło na poboczu.


Koło zapasowe, kable rozruchowe, linka holownicza, lewarek.


Polisa – wymagane wyposażenie samochodu
Nie jest to oczywiście klasyczny element ani przedmiot wyposażenia, jednak obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, jest nałożony na kierowcę przez ustawę. Gdy polisa dobiega końca, można skorzystać w większości wypadków z opcji odnowienia OC. Warto pamiętać, że jazda bez ważnego OC jest ogromnym ryzykiem. Można otrzymać nie tylko karę za UFG, ale również narazić się na ogromne problemy w razie spowodowania wypadku.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM