Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Jak wspierać właściwe funkcjonowanie układu nerwowego?

  • Dodano: sobota, 12 wrzesień 2020 07:41
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 29

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe jedynie wtedy, gdy nie następuje niedobór poszczególnych składników odżywczych. Aby nie dopuścić do takich braków, należy nieco bardziej zadbać o racjonalny plan żywieniowy, który jest bogaty z takie witaminy, jak m.in. A, B1, B6, B12, C, D, K oraz minerały (np. potas, wapń, żelazo). Jakie składniki odżywcze wykazują pozytywny wpływ na układ nerwowy?


Dieta wzmacniająca układ nerwowy – witaminy B1, B2, B6
Zalecane jest wdrożenie do planu żywieniowego pieczywa pełnoziarnistego i razowego, makaronów razowych, niełuskanego ryżu oraz otrębów. Dostarczają one węglowodanów, które przekształcane są na „paliwo” dla mózgu. Mają również sporo witaminy B1 (tiaminy), która pozytywnie wpływa na pamięć i usprawnia myślenie. Jest ona konieczna do wytworzenia oraz uwolnienia acetylocholiny – substancji przekazującej bodźce nerwowe.


Poza witaminą B1 warto również zadbać o odpowiednią podaż witaminy B2 (ryboflawiny), która znajduje się w twarogach, żółtych serach oraz mlecznych napojach fermentowanych. Witamina ta łagodzi zawroty i bóle głowy.


Dieta ukierunkowana na zachowanie odpowiedniej sprawności układu nerwowego powinna zawierać również warzywa strączkowe, szczególnie soje, kiełki pszenicy i nasiona słonecznika. Są to bogate źródła witaminy B6 (pirydoksyny), która ułatwia przyswajanie magnezu oraz jest konieczna do wytworzenia neuroprzekaźników: dopaminy, serotoniny, noradrenaliny. Ich niedobór może wpłynąć na lęki i depresję, jak i obniżyć sprawność umysłową.


Ryby i mięso – produkty wzmacniające układ nerwowy
Mięso dostarcza dużej ilości fenyloalaniny i tryptofanu. Aminokwasy te są transportowane wraz z krwią do mózgu, gdzie powstają z nich neuroprzekaźniki, które stymulują funkcjonowanie centralnego układu nerwowego oraz odpowiadają za lepsze samopoczucie.


Fenyloalanina jest przekształcana w adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę, które odpowiedzialne są za koncentrację, pamięć i refleks. Z tryptofanu powstaje natomiast serotonina, która określana jest hormonem szczęścia. Zmniejsza ona napięcie nerwowe oraz podatność na stres, działa relaksująco, uspokajająco oraz nasennie.


Ryby morskie stanowią bogate źródło witaminy B12 (cyjanokobalaminy), która jest niezbędna do produkcji osłonki mielinowej otaczającej, a zarazem chroniącej komórki nerwowe oraz usprawniającej przewodzenie impulsów.


Ryby dostarczają również sporych ilości selenu i cynku, które doprowadzają do wydzielenia endorfin, a więc naturalnych substancji znieczulających. Mają również dużo kwasów omega-3, które stanowią budulec komórek kory mózgowej.


W diecie dla osób o zwiększonym poziomie stresu powinny znaleźć się takie produkty jak: siemię lniane, oliwa z oliwek, olej lniany i orzechy włoskie. Poza kwasami omega-3 dostarczają także sporych ilości witaminy E, która poprawia koncentrację i uspokaja.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM