Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Schody wewnętrzne drewniane – co warto wziąć pod uwagę?

  • Dodano: poniedziałek, 07 wrzesień 2020 07:49
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 47

Budujesz dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym? A może jeszcze jesteś na etapie wyboru projektu domu? W każdym z tych przypadków musisz podjąć decyzję dotyczącą schodów wewnętrznych. Co warto wziąć pod uwagę?

 

Schody wewnętrzne najczęściej wykonuje się z drewna. Charakteryzuje je lekkość konstrukcji, solidność wykonania i trwałość. Jeżeli też zdecydowałeś się na schody drewniane to pamiętaj, że to nie koniec decyzji. Należy zastanowić się jaką konstrukcję chcemy, jakie drewno zastosujemy, czy schody będą jednobiegowe czy dwubiegowe, ażurowe czy zabudowane itd. W tym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie i pokazać zalety różnych rodzai schodów drewnianych.

 

Schody drewniane dlaczego warto?

Nie wszyscy oczywiście są przekonani o walorach schodów wewnętrznych wykonanych z drewna. Zwolennicy schodów żelbetonowych wskazują na mniejszą trwałość schodów drewnianych oraz że ich brak na etapie budowy domu może znacznie utrudniać prace. To prawda, że drewno nie będzie bardziej trwałe niż beton i że schody drewniane należy wykonać już na etapie wykańczania domu a nie podczas prac budowlanych. Ale biorąc pod uwagę ich liczne zalety, a mianowicie: elegancję schodów z drewna, niewielką ilość przestrzeni którą zajmują w domu oraz naturalny materiał z jakiego są wykonane, to chyba już nie trzeba pisać nic więcej w temacie schody żelbetonowe a schody drewniane.

 

Rodzaje schodów
Schody drewniane można wykonać w różnych sposób. Wszystko zależy od ich lokalizacji, wielkości domu, aranżacji wnętrza oraz naszych upodobań. Mamy do wyboru schody:
1. Schody samonośne
• policzkowe
• dywanowe
• grzebieniowe
• bolcowe
2. Schody wspornikowe

 

Większość rodzajów schodów wymienionych powyżej może być wykonany jako schody:
• jednobiegowe
• dwubiegowe
• trójbiegowe
• zabiegowe
• kręcone

 

Łatwo zauważyć, że kombinacji mamy sporo, jest więc nad czym się zastanowić. Przecież schody w domu są bardzo ważnym ciągiem komunikacyjnym między parterem a poddaszem lub piętrem.

 

Schody drewniane samonośne
Drewniane schody samonośne to często wybierany rodzaj schodów. Dlaczego są tak lubiane przez inwestorów? Schody samonośne to schody oparte na konstrukcji drewnianej lub stalowej. Są samonośne, czyli nie potrzebują wsparcia ściany. Mogą łączyć porter z piętrem w dowolnym, odpowiednim dla aranżacji wnętrza, miejscu. Mogą to być schody ażurowe lub pełne. Doskonale wpasowują się w nowoczesne klimaty wystroju wnętrza, są lekkie i nie zabierają cennej przestrzeni w domu. Idealnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach.

 

Źródło zdjęcia: drewdom.com.pl/schody drewniane

 

Do schodów samonośnych zaliczamy schody:
• Policzkowe – stopnie oparte są na belkach nośnych. Schody policzkowe są bardzo bezpieczne.
• Dywanowe – schody których stopnie i podstopnie tworzą jedną całość i wyglądają jak dywan. Można je montować z balustradą lub bez.
• Bolcowe - stopnie łączone są za pomocą bolców. Bardzo często spotykamy konstrukcje policzkowo-bolcowe, to znaczy z jednej strony stopnie łączą bolce z drugiej, a z drugiej opierają się na poprzecznej belce, czyli policzku.


Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań to schody samonośne są idealnym wyborem.

 

Schody wspornikowe
Schody wspornikowe lub inaczej schody półkowe to niesamowicie designerskie schody. Najczęściej wybierane są do minimalistycznych wnętrz, loftowych wnętrz. Ich cechą charakterystyczną jest to, że z jednej strony przylegają do ściany a z drugiej nic ich nie podpiera. Wyglądają więc zjawiskowo i prawie w ogóle nie ingerują w przestrzeń pomieszczenia. Minusem takich schodów jest ich mała praktyczność, jeśli w domu są małe dzieci lub osoby starsze wiekiem.

 

Jakie schody wybrać?
Jeśli już zdecydujemy się na jakiś konkretny rodzaj schodów, na przykład policzkowe lub wspornikowe, to warto jeszcze zastanowić się czy mają to być schody proste, kręcone, a może dwubiegowe?
Pamiętajmy, że schody dwu- lub trzybiegowe są schodami najbardziej bezpiecznymi. Spocznik znajdujący się przed zmianą kierunku schodów jest wygodny dla osób starszych i małych dzieci. Jest miejscem odpoczynku oraz amortyzuje upadek ze szczytu schodów.

Źródło zdjęcia: pan-szklarz.pl/balustrady szklane


Schody zabiegowe są bardzo popularne, zajmują mniej miejsca, ale warto pamiętać o tym, że są to schody mniej bezpieczne.
Doskonałym uzupełnieniem schodów jest balustrada szklana. Doskonale pasuje do schodów samonośnych, a także wspornikowych. Podkreśla lekkości konstrukcji, nie obciąża wnętrza, a raczej dodaje mu lekkości.

 


Jeśli Twoja rodzina ma cieszyć się domem przez lata, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie różnych kwestii związanych z wyborem schodów wewnętrznych. Warto wziąć poda uwagę potrzeby członków rodziny oraz aranżację wnętrza. Życzymy wszystkich udanych wyborów.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM