
Schody wewnętrzne drewniane – co warto wziąć pod uwagę?
- Dodano: poniedziałek, 07 wrzesień 2020 07:49
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 1637

Budujesz dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym? A może jeszcze jesteś na etapie wyboru projektu domu? W każdym z tych przypadków musisz podjąć decyzję dotyczącą schodów wewnętrznych. Co warto wziąć pod uwagę?
Schody wewnętrzne najczęściej wykonuje się z drewna. Charakteryzuje je lekkość konstrukcji, solidność wykonania i trwałość. Jeżeli też zdecydowałeś się na schody drewniane to pamiętaj, że to nie koniec decyzji. Należy zastanowić się jaką konstrukcję chcemy, jakie drewno zastosujemy, czy schody będą jednobiegowe czy dwubiegowe, ażurowe czy zabudowane itd. W tym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie i pokazać zalety różnych rodzai schodów drewnianych.
Schody drewniane dlaczego warto?
Nie wszyscy oczywiście są przekonani o walorach schodów wewnętrznych wykonanych z drewna. Zwolennicy schodów żelbetonowych wskazują na mniejszą trwałość schodów drewnianych oraz że ich brak na etapie budowy domu może znacznie utrudniać prace. To prawda, że drewno nie będzie bardziej trwałe niż beton i że schody drewniane należy wykonać już na etapie wykańczania domu a nie podczas prac budowlanych. Ale biorąc pod uwagę ich liczne zalety, a mianowicie: elegancję schodów z drewna, niewielką ilość przestrzeni którą zajmują w domu oraz naturalny materiał z jakiego są wykonane, to chyba już nie trzeba pisać nic więcej w temacie schody żelbetonowe a schody drewniane.
Rodzaje schodów
Schody drewniane można wykonać w różnych sposób. Wszystko zależy od ich lokalizacji, wielkości domu, aranżacji wnętrza oraz naszych upodobań. Mamy do wyboru schody:
1. Schody samonośne
• policzkowe
• dywanowe
• grzebieniowe
• bolcowe
2. Schody wspornikowe
Większość rodzajów schodów wymienionych powyżej może być wykonany jako schody:
• jednobiegowe
• dwubiegowe
• trójbiegowe
• zabiegowe
• kręcone
Łatwo zauważyć, że kombinacji mamy sporo, jest więc nad czym się zastanowić. Przecież schody w domu są bardzo ważnym ciągiem komunikacyjnym między parterem a poddaszem lub piętrem.
Schody drewniane samonośne
Drewniane schody samonośne to często wybierany rodzaj schodów. Dlaczego są tak lubiane przez inwestorów? Schody samonośne to schody oparte na konstrukcji drewnianej lub stalowej. Są samonośne, czyli nie potrzebują wsparcia ściany. Mogą łączyć porter z piętrem w dowolnym, odpowiednim dla aranżacji wnętrza, miejscu. Mogą to być schody ażurowe lub pełne. Doskonale wpasowują się w nowoczesne klimaty wystroju wnętrza, są lekkie i nie zabierają cennej przestrzeni w domu. Idealnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach.
Źródło zdjęcia: drewdom.com.pl/schody drewniane
Do schodów samonośnych zaliczamy schody:
• Policzkowe – stopnie oparte są na belkach nośnych. Schody policzkowe są bardzo bezpieczne.
• Dywanowe – schody których stopnie i podstopnie tworzą jedną całość i wyglądają jak dywan. Można je montować z balustradą lub bez.
• Bolcowe - stopnie łączone są za pomocą bolców. Bardzo często spotykamy konstrukcje policzkowo-bolcowe, to znaczy z jednej strony stopnie łączą bolce z drugiej, a z drugiej opierają się na poprzecznej belce, czyli policzku.
Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań to schody samonośne są idealnym wyborem.
Schody wspornikowe
Schody wspornikowe lub inaczej schody półkowe to niesamowicie designerskie schody. Najczęściej wybierane są do minimalistycznych wnętrz, loftowych wnętrz. Ich cechą charakterystyczną jest to, że z jednej strony przylegają do ściany a z drugiej nic ich nie podpiera. Wyglądają więc zjawiskowo i prawie w ogóle nie ingerują w przestrzeń pomieszczenia. Minusem takich schodów jest ich mała praktyczność, jeśli w domu są małe dzieci lub osoby starsze wiekiem.
Jakie schody wybrać?
Jeśli już zdecydujemy się na jakiś konkretny rodzaj schodów, na przykład policzkowe lub wspornikowe, to warto jeszcze zastanowić się czy mają to być schody proste, kręcone, a może dwubiegowe?
Pamiętajmy, że schody dwu- lub trzybiegowe są schodami najbardziej bezpiecznymi. Spocznik znajdujący się przed zmianą kierunku schodów jest wygodny dla osób starszych i małych dzieci. Jest miejscem odpoczynku oraz amortyzuje upadek ze szczytu schodów.
Źródło zdjęcia: pan-szklarz.pl/balustrady szklane
Schody zabiegowe są bardzo popularne, zajmują mniej miejsca, ale warto pamiętać o tym, że są to schody mniej bezpieczne.
Doskonałym uzupełnieniem schodów jest balustrada szklana. Doskonale pasuje do schodów samonośnych, a także wspornikowych. Podkreśla lekkości konstrukcji, nie obciąża wnętrza, a raczej dodaje mu lekkości.
Jeśli Twoja rodzina ma cieszyć się domem przez lata, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie różnych kwestii związanych z wyborem schodów wewnętrznych. Warto wziąć poda uwagę potrzeby członków rodziny oraz aranżację wnętrza. Życzymy wszystkich udanych wyborów.