Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
PIO

Jaki kocioł gazowy wybrać?

  • Dodano: niedziela, 23 sierpień 2020 19:06
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 81

Jeśli planujesz zakup kotła gazowego do swojego mieszkania, to zapewne zauważyłeś, że jest ich na rynku wiele rodzajów. Jak zadecydować, jakiego rodzaju piec centralnego ogrzewania będzie potrzebny właśnie tobie?

 

Kotły gazowe są to bardzo popularne w Polsce urządzenia grzewcze. Z roku na roku stale ich przybywa. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wielkie miasta zachęcają do zamiany typowego ogrzewania węglowego na gazowe z uwagi na walkę ze smogiem. Faktycznie, kotły gazowe o wiele mniej obciążają środowisko naturalne niż kotły na różne paliwa stałe. Chodzi tutaj przede wszystkim o emisję tlenku węgla, dwutkelnu węgla oraz bardzo toksycznych tlenków azotu. Zakup kotła gazowego w zależności od modelu może kosztować od 2 do nawet kilkunastu tys. złotych. Dlaczego ceny tych urządzeń są tak zróżnicowane? Jakiego rodzaju kotły gazowe można nabyć na polskim rynku?

 

Gazowe piece centralnego ogrzewania – rodzaje
Podstawowym rozróżnieniem kotłów gazowych jest sposób ich montażu, możemy zdecydować się albo na kocioł naścienny, albo o wiele większy kocioł stojący. Oczywiście nietrudno się domyśleć, że mniejsze, kompaktowych rozmiarów kotły wiszące są bardziej popularne ze względu na niewielką powierzchnię, którą zajmują w mieszkaniu. Zarówno w kotłach stojących jak i wiszących rozróżniamy kotły kondensacyjne lub bez zastosowania tej technologii. Czym jest kocioł kondensacyjny? Jest to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, dzięki czemu sprawność energetyczna urządzenia jest nawet o 30% wyższa niż w przypadku analogicznego urządzenia nie wykorzystującego tego zjawiska. Kondensacyjne kotły gazowe są stosunkowo droższe od ich typowych odpowiedników.

 

Kotły gazowe wszystkich omówionych typów mogą być także różne w zależności od sposoby podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Mamy do dyspozycji kotły z wbudowanym niewielkim zasobnikiem ciepłej wody, kotły przeznaczone do pracy z osobnym wolnostojącym zbiornikiem na wodę (tzw. kotły jednofunkcyjne) oraz kotły z wbudowanym wymiennikiem ciepła (kotły dwufunkcyjne). Decyzja na który z tych kotłów się zdecydować najczęściej wynika z tego ile miejsca przeznaczonego na montaż urządzenia mamy do dyspozycji. Z drugiej strony najbardziej komfortową opcją zawsze jest kocioł z osobnym zasobnikiem ciepłej wody.

 

Aby przybliżyć 'z grubsza' kwestię rodzajów kotłów gazowych pozostało jeszcze jedno rozróżnienie – na kotły z otwartą komorą spalania lub zamkniętą (tzw. kotły turbo). Na czym polega różnica? Otóż chodzi o to, skąd urządzenie pobiera powietrze potrzebne do spalania gazu, a potrzebuje go nieustannie w bardzo dużych ilościach. Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują, natomiast piece typu turbo pobierają powietrze z zewnątrz budynku poprzez zainstalowaną specjalną rurę. Najbardziej komfortowym wyborem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania, ponieważ można go praktycznie całkowicie zabudować w szafce kuchennej bądź łazienkowej dzięki czemu nie ingeruje tak mocno w aranżację całego pomieszczenia.

 

Z początku różnorodność kotłów gazowych może przytłaczać, ale jak się okazuje wystarczy lektura takiego krótkiego artykułu jak ten, by sobie co nie co w głowie uporządkować. Jeśli potrzebujesz ekonomicznego kotła gazowego do typowego niewielkiego mieszkania w bloku, to najprawdopodobniej zdecydujesz się na dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny.

 

Buderus-Inserw
Hurtownia hydrauliczna Lublin
Salon Firmowy Buderus
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin

 

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM