Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

W jaki sposób złagodzić przebieg ciężkiej postaci łojotokowego zapalenia skóry?

  • Dodano: niedziela, 23 sierpień 2020 18:58
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 104

Problemy o podłożu dermatologicznym dotykają osób w różnym wieku - mogą wystąpić małych dzieci, dorastającej młodzieży, osób w sile wieku, czy u tych starszych. Nie znają podziału ani na wiek, ani na płeć. Czy zmiana diety i sposobu życia może pozytywnie wpłynąć na redukcję zmian w schorzeniach dermatologicznych?

 

Zapalenie łojotokowe skóry - co to takiego?

Wysypka, pojedynczy wyprysk czy złuszczający się naskórek do dolegliwości, które bardzo często są bagatelizowane. Jeżeli nie towarzyszą im inne objawy, jak na przykład uporczywe i trudne do zniesienia swędzenie czy wysoka gorączka, to zanim pacjent zgłosi się do gabinetu dermatologicznego, to mijają długie tygodnie. Warto pamiętać, że czas odgrywa bardzo istotną rolę w leczeniu każdego schorzenia i nie powinno się bagatelizować żadnych zmian skórnych.

 

Zapalenie łojotokowe skóry to schorzenie, z którym w skali całego kraju zmaga się bardzo wiele osób. Można się spotkać wręcz ze stwierdzeniem, że jest to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych, który może wystąpić niezależnie od wieku. ŁZS jest o tyle problematyczne, że pomimo skali występowania, nie zostały do końca ustalone przyczyny tej jednostki chorobowej. Nie ma też jednego skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie, który byłby uniwersalny do zastosowania w każdym przypadku.

 

Najczęstsze objawy występujące u osób zmagających się z ŁZS

 

Wysięki skórne występujące w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry często mają charakter czerwonych plam pojawiających się na różnych partiach ciała. Wysięki mogą występować między innymi na:

● owłosionej skórze głowy,
● twarzy,
● fałdach skórnych,
● między łopatkami.

 

Ze względu na ich wygląd mogą zostać pomylone z objawami skórnymi pojawiającymi się w przebiegu łuszczycy czy reakcji alergicznej. Zmiany mają charakter do przetłuszczania się, złuszczania oraz pokrywania łuskami lub strupami, które po pewnym czasie same odpadają. W przypadku wystąpienia charakterystycznych dolegliwości warto jak najszybciej skorzystać z konsultacji dermatologicznych, podczas których specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz obserwacji zmian na skórze będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zaordynować leczenie łagodzące objawy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zapalenie łojotokowe skóry to choroba przewlekła wykazująca się tendencją do nawracania.

 

Kto jest najbardziej narażony na ŁZS?

Łojotokowe zapalenie skóry może tak naprawdę dotknąć każdego. Bezpośrednie przyczyny nie zostały jak do tej pory ustalone w jednoznaczny sposób, lecz wskazuje się, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest u osób z obniżoną odpornością organizmu. Ponadto zaobserwowano częstsze zachorowania u epileptyków, cukrzyków, pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby czy zmagających się z łuszczycą. Nie znając konkretnych przyczyn, ciężko jest zadbać o skuteczną profilaktykę, jednak lepsze odżywianie, unikanie sytuacji stresowych czy aktywność fizyczna raczej mogą przynieść w tym zakresie więcej zysków niż strat.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM