Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Czy stres może być przyczyną bólu brzucha u dziecka?

  • Dodano: niedziela, 23 sierpień 2020 18:56
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 81

Człowiek dorosły jest w stanie, choćby bardzo pobieżnie, wskazać nie tylko miejsce, w którym w sposób szczególny odczuwa ból, lecz także jego prawdopodobną przyczynę. Gdy ból brzucha występuje u dziecka, czasem trudno stwierdzić czy powodem jest stres, czy niewłaściwa dieta.

 

Bóle brzucha u dzieci - jak rozpoznać przyczynę?

Gdy dziecko, zwłaszcza małe, zaczyna skarżyć się na dolegliwości bólowe w okolicy brzucha, to wielu rodziców zachodzi w głowę, jaka może być przyczyna? Czy jest to objaw zjedzenia przed snem zbyt dużej ilości frytek smażonych na głębokim oleju, symptom poważniejszego schorzenia (ostry ból brzucha występuje w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego) czy może niedyspozycja malucha związana jest z przeżywaną sytuacją stresową? W jakich przypadkach trzeba udać się do lekarza natychmiast, a kiedy pozwolić sobie na to, by przez pewien czas obserwować swoją pociechę?

 

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, czy bóle brzucha u dzieci pojawiły się nagle i są ostre, czy rozwijały się stopniowo. Jest jedynym objawem, na który skarży się malec, czy występują dodatkowo wymioty, nudności oraz wysoka gorączka? Jak wyglądało menu dziecka w dniu poprzedzającym wystąpienie bólu brzuszka? Czy dziecko zjadło coś, co mogło mu zaszkodzić? Wnioski wyciągnięte z odpowiedzi na powyższe pytania powinny nakierować rodziców co do dalszych działań.

 

Zmiana diety - czy zawsze pomoże na ból brzucha?

Jeżeli dolegliwości bólowe są bezpośrednio powiązane z niestrawnością wynikającą czy to z przejedzenia, czy też z faktu, że spożywanym posiłkom daleko do ideału zalecanego przez dietetyków, to zmiana sposobu odżywiania powinna dosyć szybko przynieść pierwsze efekty, a nawracające bóle brzucha u dzieci pozostaną jedynie wspomnieniem.

 

Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych poskutkuje również w sytuacji, gdy za dolegliwości w okolicy brzucha u malucha odpowiedzialna była alergia pokarmowa. Ból brzucha jest jednym z sygnałów wysyłanych przez organizm, który świadczy o tym, że występuje silna nietolerancja na któryś ze składników pokarmowych.

 

Stres a dolegliwości bólowe - jak uporać się z problemem?

Nie tak znowu rzadko zdarzają się sytuacje, w których za bolący brzuszek u malucha nie jest odpowiedzialna ani żadna jednostka chorobowa, ani przejedzenie, ani nietolerancja pokarmowa. Jaki może być zatem powód tego, że dziecko często skarży się na ból w okolicy brzucha? Niekiedy winowajcą, podobnie zresztą jak u osób dorosłych, bywa stres.

 

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że sytuacje z ich punktu widzenia prozaiczne, jak na przykład poranne wyjście do przedszkola czy wystąpienie w przedszkolnym przedstawieniu mogą u dziecka powodować tak silne doznania emocjonalne, że skutkuje to nawracającymi bólami brzucha, którym towarzyszyć mogą również wymioty? Jak sobie z tym poradzić? Warto poświęcić trochę czasu na przepracowanie problemu wraz z dzieckiem, a jeżeli nie pomogą rozmowy, wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM