Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Jak wybrać idealną działkę pod budowę domu - na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:45
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 228

Pojęcie idealna działka jest względne i dla każdego może oznaczać co innego.  Większość osób zaczyna wybór  działki od jej lokalizacji i ceny.  Osoby szukające ciszy i spokoju będą nastawione na lokalizacje wiejskie lub przedmiejskie. Dla niektórych podstawowym kryterium jest szybkość dojazdu do pracy. Niezależnie od lokalizacji, warto zwrócić uwagę na pewne elementy, aby na danej działce mógł powstać wymarzony dom. Ważne są zarówno aspekty prawne, techniczne oraz  architektoniczne nieruchomości. W poniższym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze działki.

 

Aspekty prawne wyboru działki

Przed zakupem działki należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu lub gdy go brak, Decyzją o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te dostarczą informacji jako rodzaj zabudowy może być realizowany, jakie są dopuszczalne gabaryty domu, jaki powinien być kształt dachu itp. Lokalne prawo niejednokrotnie ogranicza wybór projektu domu.

Specyfikacja terenowa

Zarówno  wielkość jak i kształt działki mają znaczenie. Należy pamiętać, o minimalnych odległościach w jakich powinien być usytuowany budynek od granicy działki (4 metry jeżeli na danej ścianie budynku są okna lub 3 metry jeżeli ich brak). Nietypowy kształt oraz ukształtowanie terenu mogą ograniczać wybór oferty pośród projektów gotowych, lub wręcz narzucić konieczność przygotowania projektu indywidualnego. Przygotowanie indywidualnego projektu jest nie tylko czasochłonne, ale również znacznie droższe. Jednym z głównych czynników branych pod uwagę w trakcie projektowania jest nasłonecznienie. Jako idealne uznane są rozwiązania umożliwiające wykonanie wjazdu na posesję od strony północnej, a ogrodu po stronie południowej.

Uzbrojenie działki

Dostępność oraz możliwość przyłączenia mediów jest niezwykle istotna i stanowi jeden z podstawowych elementów budowy domu. Odległość sieci oraz jej moc przyłączeniowa są podstawowymi kryteriami decydującymi o koszcie uzbrojenia działki. Czasami nie możliwości doprowadzenia wodociągu lub sieci kanalizacji sanitarnej. W pierwszym przypadku rozwiązaniem jest budowa studni głębinowej. W przypadku braku kanalizacji rozwiązaniami alternatywnymi jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy informacje, czy nie ma przeciwwskazań co do zastosowania któregoś z rozwiązań.  W przypadku braku przeciwwskazań korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Wynika to z wysokich kosztów  eksploatacji szamba. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię zwraca się już po około 3-4 latach. Warunkiem zadowolenia z własnej oczyszczalni jest bezawaryjna praca urządzenia. Przykładem jakościowego rozwiązania jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Urządzenie NV wyróżnia się prostotą budowy. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Brak automatyki, sterowników, elektrozaworów czy pomp wpływa na bezawaryjną pracę. Ponadto zbiornik oczyszczalni wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a więc materiału słynącego z lekkiej i trwałej konstrukcji. Na przydomową oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.  

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM