Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Hudzik GÓRA

Na jakim etapie określamy koszty budowy domu?

  • Dodano: środa, 18 marzec 2020 15:47
  • |
  • Autor: Sponsorowany
  • |
  • Odsłon: 222

Budowa własnego domu jest marzeniem, które można łatwo zrealizować. Trzeba zaplanować krok po kroku formalności, znaleźć odpowiednią działkę i dopasować projekt architektoniczny. Wiele osób zastanawia się, jakie są rzeczywiste koszty budowy domu. Często zdarza się, że znajdując tanią działkę z łatwym dojazdem do miasta, można zbudować dom taniej, niż kupując u dewelopera. Podstawowe koszty związane są z wyborem konstrukcji, wielkością bryły i oczywiście jakością wykończeń oraz wyposażenia. Orientacyjne koszty stanu zamkniętego to zwykle połowa finalnej sumy.

 

Od stanu zerowego do zamkniętego - koszty etapów budowy domu

Osoby planujące samodzielną inwestycję budowlaną, na początku starają się określić szacunkowe koszty. Pierwszym krokiem jest wybór działki, choć często idzie w parze z szukaniem odpowiedniego projektu. Istnieje wiele czynników wpływających na ostateczną cenę domu. Należą do nich chociażby przyłącza. Działki na skraju wsi bez własnego dojazdu, mogą generować wyższe koszty, niż typowo budowlane parcele. Najważniejsze, by dojść do etapu określanego przez fachowców, jako stan surowy zamknięty. Wówczas zakończone zostają wszystkie najważniejsze prace konstrukcyjne. Gotowe są fundamenty, ściany, stropy, sufity, więźba i pokrycia dachowe. Brak jeszcze izolacji i wykończeń oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Budynek, który osiągnął stan surowy zamknięty, pochłonął już ok. 50 % kosztów całej inwestycji. Można powiedzieć, że jest to półmetek prac i oczekuje się na wykończenia oraz instalacje. Z punktu widzenia inwestora, jest to potężny krok milowy, gdyż prace konstrukcyjne generują połowę wszystkich kosztów. Można też zrobić przerwę przed kolejnymi etapami. Jeśli budynek w tym stanie jest zabezpieczony przed włamaniem, może np. przeczekać zimę i wiosną ruszyć z pracami wykończeniowymi.

 

Koszty wykończeń - co na nie wpływa?

Wielu inwestorów z ulgą przyjmuje wiadomość, że mają za sobą stan surowy zamknięty. Po tym etapie można przystąpić do pracy nad estetyką domu. Ważne wybory dotyczą stolarki okiennej i drzwiowej. Trzeba pomyśleć nad schodami, jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację. Wykończenia podłóg, ścian i sufitów zajmują sporo czasu i generują wysokie koszty. Ostatecznie, wszystko zależy od wyboru materiałów. W wersji ekonomicznej można samemu wykonać część prac, choć wówczas trwają zwykle dłużej. Położenie paneli jest mniej czasochłonne i mniej kosztowne, niż kładzenie płytek i podłóg kamiennych. Na koszt finalny budowy domu, mają wpływ detale, np. obudowa kominka, zastosowanie sztukaterii dekoracyjnej, plafonów, rozet na sufitach. Podsumowując: koszty wykończeniowe mogą nawet przewyższać koszt stanu zamkniętego. Dlatego kosztorys warto projektować z uwzględnieniem cen materiałów budowlanych i wykończeniowych.

 

Ekonomicznie czy z rozmachem? Różne warianty budowy domu

Dawniej ludzie budowali systemem gospodarczym, co oznacza, że sami organizowali poszczególne etapy prac. Dziś wszystkim zależy na szybkim zamknięciu konstrukcji i przystąpieniu do prac wykończeniowym. Dlatego proces budowy opiera się na sprawnych wykonawcach: ekipach budowlanych i remontowych. Szybkie działanie pomaga ograniczyć koszty. Ekonomiczna budowa bazuje na sprawdzonych, klasycznych rozwiązaniach, choć nie brak nowoczesnych technologii, które pomogą w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu czy prądzie. Osoby, które mają większy budżet, mogą sobie pozwolić na wyższe standardy, wykończenia wykonywane na zamówienie, designerskie wzory i np. projektanta wnętrz. 

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM