Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Biuro zero waste - gdzie oddawać zużyte tonery do drukarek

  • Dodano: czwartek, 21 listopad 2019 20:59
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1016

Badania pokazują, że około 75% z nas wyrzuca zużyte tusze i tonery do śmieci, bez wcześniejszej segregacji. Decyzja taka podyktowana jest często niską świadomością ekologiczną, zwykłą niewiedzą lub po prostu lenistwem. Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, dlaczego zużyte tonery do drukarek stanowią tak duże niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, oraz co ważniejsze, jak i gdzie możesz je zutylizować.

 

Co kryje się wewnątrz?

Oprócz atramentu wewnątrz tuszu do drukarki znajduje się szereg substancji, które po przedostaniu się do środowiska mogą spowodować nieodwracalne szkody. Należą do nich m.in. polimery, koagulanty, rozmaite konserwanty lub związki chelatowe. Pozostałości farb wnikną do gleby, gdzie rozkładać się mogą nawet kilkaset lat. Tanie tonery do drukarki posiadają wątpliwej jakości opakowania, co dodatkowo potęguje ryzyko ich wydostania się na zewnątrz po wyrzuceniu. Środek kartridża laserowego to głównie mieszanina żywicy, żelaza oraz pigmentu. Substancje te nie stanowią bezpośrednio zagrożenia dla człowieka i jego otoczenia, ale po wystawieniu na rozmaite warunki atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Renomowane tonery do drukarek znajdziesz na https://www.profibiuro.pl/tonery-c-85.html.

 

Co należy zrobić?

Kiedy zauważymy, że nasza drukarka przestała drukować, wyciągnijmy tusz i udajmy się
z nim  do sklepu, w którym go kupiliśmy. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajduje się tam specjalny pojemnik na tzw. elektrośmieci. Jeśli sprzedawca nam go nie zapewni, z łatwością znajdziemy go w innym sklepie z elektroniką lub każdym większym supermarkecie. Niektóre sklepy posiadają także specjalne boxy na inne pozostałości związane z drukarkami.

 

Darmowa utylizacja śmieci

Kilku producentów prowadzi darmową utylizację swoich produktów. Zużyte pojemniki na tusze możemy także sprzedać. Istnieje wiele firm trudniących się ich skupem. Zysk może nie będzie duży, ale zawsze będzie to kilka dodatkowych złotówek na nowe, tanie tusze do drukarek. Przedsiębiorcy zużywający ponad 100 kg wkładów atramentowych i laserowych prawnie zobowiązani są do przedstawienia lokalnemu Urzędowi Marszałkowskiemu sprawozdania dotyczącego każdego roku. Poświadczeniem tego jest specjalna Karta Przekazania Odpadów.

 

Starajmy się nigdy nie wyrzucać tuszy i tonerów do pojemników przeznaczonych na zwykłe odpady. Takie działanie pozwoli na ochronę środowiska, a  być może zachęci innych do zainteresowania się tematem ekologii. Recykling pustych głowic atramentowych, a także utylizacja laserowych tonerów to ograniczenie powstawania nawet kilku tysięcy ton elektrośmieci. Nawet tak prosty gest powtarzalny przez tysiące osób okazać może się znaczący, bo przecież myśląc lokalnie, zawsze działasz globalnie.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM