Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Zwiedzajmy po drodze, czyli nieco dalej od masowej turystyki

  • Dodano: wtorek, 18 czerwiec 2019 10:30
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 563

Podróżując po Polsce nie musimy odwiedzać tych samych miejsc, co wszyscy. Niektóre atrakcje lokalne są o wiele ciekawsze niż opisywane w mediach. Nie ma tam tłoku, ani straganowej tandety, takiej samej jak wszędzie.

Kiedy Polacy jadą na urlop nad morze to autostrady i drogi ekspresowe są zatłoczone. Dojedziemy, ale odstoimy swoje w korkach, to pewne. Wielu wczasowiczom nie chce się zjechać z drogi głównej i pojechać przez Polskę powiatową. Mozna wówczas zobaczyć wiele ciekawych miejsc, to lepsze niż stanie w korkach w gorące lato. Kiedy to zrozumieją, nie wrócą do dawnego stylu podróżowania.

Dzisiejsza propozycja jest nieco ekstremalna, ponieważ zakłada zjechanie z drogi S3 nawet na kilkadziesiąt kilometrów, a poszukamy śladów joannitów. Jeżeli zdecydujemy się zjechać w Świebodzinie, to w kompleksie centrum ortopedii znajdziemy pozostałości zamku z XVI wieku, przebudowanego w XVII wieku. Co jeszcze można zobaczyć w Świebodzinie oprócz zamku i znanej ogromnej figury Chrystusa? Jest sporo zabytkowych budynków i ciekawostka – ławeczka Niemena. Niedaleko Świebodzina znajduje się pocysterski zespół klasztorny w Paradyżu budowany od XIII wieku. Dzisiaj jest tam seminarium duchowne, ale część obiektów można zwiedzać, tylko trzeba umówić się. Klerycy, którzy służą za przewodników wiedzą dużo o swoim obiekcie.

Z Paradyża (obecnie Gościkowo) jedziemy do zamku joannitów w Łagowie. Zamek, którego budowa rozpoczęła się w 1350 roku, zbudowano na wzgórzu w przesmyku między jeziorami. Naturalne walory obronne spowodowały, że zamek ominęły zawieruchy wojenne, przetrwał również II wojnę światowa i czasy powojenne. Obecnie urządzono w nim hotel i restaurację, ale warto wejść na wieżę i podziwiać okolicę. Joannici budowali zamek stopniowo, etapami. Najpierw wysoki mieszkalny budynek i mur na planie kwadratu . W narożniku wieża obserwacyjno-obronna. Z czasem dobudowano pozostałe budynki, wykorzystując wcześniejszy mur, podwyższono wieżę, zbudowano budynek bramny, ale najpierw zamek otoczono zewnętrzny murem o wysokości nawet 9 metrów. Wykorzystując mur zewnętrzny teren wokół zamku (wewnątrz murów) podwyższono i wyrównano. Oprócz zamku zachowały się dwie bramy wjazdowe do dawnego miasta: bram Polska i Marchijska. Ciekawy jest kościół z XVIII wieku obok zamku oraz wysoki wiadukt kolejowy zbudowany z cegły (nad ulicą Mostową). Więcej informacji i zdjęć na stronie https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/ .

Jadąc do kolejnego zamku joannitów możemy zahaczyć o ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu i ciekawe muzeum w dawnym starostwie. Możemy również zobaczyć kilka ciekawych pałaców: Nowa Wieś, Kursko, Jarnatów, Lubniewice, Glisno, Żubrów aż dotrzemy do ruin zamku joannitów w Słońsku (więcej - https://discover.pl/zamek-joannitow-w-slonsku/ ). Pierwotnie był to obronny dwór rycerski, który w ręce joannitów trafił w 1426 roku, ale dopiero w połowie XVI wieku został rozbudowany do wielkości zamku i otoczony fosą. Zamek również przetrwał zawieruchy wojenne, ale od II ws był opuszczony i w 1975 roku spłonął. Obecnie trwają prace zabezpieczające trwałą ruinę. Będąc w Słońsku można pojechać do parku narodowego „Ujście Warty”, to tylko kilka kilometrów, a zobaczymy ciekawe miejsce, które jest królestwem ptaków.

Ze Słońska niedaleko do Kostrzyna i jego nieistniejącego starego miasta, po którym zostały tylko ulice oraz pozostałości ogromnej pruskiej twierdzy. Co dalej? Zapewne od zjazdu z drogi ekspresowej minęło kilka godzin i trzeba jechać nad morze, ale po drodze jest bardzo dużo pałaców i kilka zamków. Kto chce może jechać nad morze, kto chce może zanocować w drodze i zwiedzać dalej.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM