Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Zwiedzajmy po drodze, czyli nieco dalej od masowej turystyki

  • Dodano: wtorek, 18 czerwiec 2019 10:30
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1278

Podróżując po Polsce nie musimy odwiedzać tych samych miejsc, co wszyscy. Niektóre atrakcje lokalne są o wiele ciekawsze niż opisywane w mediach. Nie ma tam tłoku, ani straganowej tandety, takiej samej jak wszędzie.

Kiedy Polacy jadą na urlop nad morze to autostrady i drogi ekspresowe są zatłoczone. Dojedziemy, ale odstoimy swoje w korkach, to pewne. Wielu wczasowiczom nie chce się zjechać z drogi głównej i pojechać przez Polskę powiatową. Mozna wówczas zobaczyć wiele ciekawych miejsc, to lepsze niż stanie w korkach w gorące lato. Kiedy to zrozumieją, nie wrócą do dawnego stylu podróżowania.

Dzisiejsza propozycja jest nieco ekstremalna, ponieważ zakłada zjechanie z drogi S3 nawet na kilkadziesiąt kilometrów, a poszukamy śladów joannitów. Jeżeli zdecydujemy się zjechać w Świebodzinie, to w kompleksie centrum ortopedii znajdziemy pozostałości zamku z XVI wieku, przebudowanego w XVII wieku. Co jeszcze można zobaczyć w Świebodzinie oprócz zamku i znanej ogromnej figury Chrystusa? Jest sporo zabytkowych budynków i ciekawostka – ławeczka Niemena. Niedaleko Świebodzina znajduje się pocysterski zespół klasztorny w Paradyżu budowany od XIII wieku. Dzisiaj jest tam seminarium duchowne, ale część obiektów można zwiedzać, tylko trzeba umówić się. Klerycy, którzy służą za przewodników wiedzą dużo o swoim obiekcie.

Z Paradyża (obecnie Gościkowo) jedziemy do zamku joannitów w Łagowie. Zamek, którego budowa rozpoczęła się w 1350 roku, zbudowano na wzgórzu w przesmyku między jeziorami. Naturalne walory obronne spowodowały, że zamek ominęły zawieruchy wojenne, przetrwał również II wojnę światowa i czasy powojenne. Obecnie urządzono w nim hotel i restaurację, ale warto wejść na wieżę i podziwiać okolicę. Joannici budowali zamek stopniowo, etapami. Najpierw wysoki mieszkalny budynek i mur na planie kwadratu . W narożniku wieża obserwacyjno-obronna. Z czasem dobudowano pozostałe budynki, wykorzystując wcześniejszy mur, podwyższono wieżę, zbudowano budynek bramny, ale najpierw zamek otoczono zewnętrzny murem o wysokości nawet 9 metrów. Wykorzystując mur zewnętrzny teren wokół zamku (wewnątrz murów) podwyższono i wyrównano. Oprócz zamku zachowały się dwie bramy wjazdowe do dawnego miasta: bram Polska i Marchijska. Ciekawy jest kościół z XVIII wieku obok zamku oraz wysoki wiadukt kolejowy zbudowany z cegły (nad ulicą Mostową). Więcej informacji i zdjęć na stronie https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/ .

Jadąc do kolejnego zamku joannitów możemy zahaczyć o ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu i ciekawe muzeum w dawnym starostwie. Możemy również zobaczyć kilka ciekawych pałaców: Nowa Wieś, Kursko, Jarnatów, Lubniewice, Glisno, Żubrów aż dotrzemy do ruin zamku joannitów w Słońsku (więcej - https://discover.pl/zamek-joannitow-w-slonsku/ ). Pierwotnie był to obronny dwór rycerski, który w ręce joannitów trafił w 1426 roku, ale dopiero w połowie XVI wieku został rozbudowany do wielkości zamku i otoczony fosą. Zamek również przetrwał zawieruchy wojenne, ale od II ws był opuszczony i w 1975 roku spłonął. Obecnie trwają prace zabezpieczające trwałą ruinę. Będąc w Słońsku można pojechać do parku narodowego „Ujście Warty”, to tylko kilka kilometrów, a zobaczymy ciekawe miejsce, które jest królestwem ptaków.

Ze Słońska niedaleko do Kostrzyna i jego nieistniejącego starego miasta, po którym zostały tylko ulice oraz pozostałości ogromnej pruskiej twierdzy. Co dalej? Zapewne od zjazdu z drogi ekspresowej minęło kilka godzin i trzeba jechać nad morze, ale po drodze jest bardzo dużo pałaców i kilka zamków. Kto chce może jechać nad morze, kto chce może zanocować w drodze i zwiedzać dalej.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM