Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA
Reklama Halina Łaś

Czym jest umowa połówkowa?

  • Dodano: piątek, 26 kwiecień 2019 10:14
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2246

Zakup samochodu, nawet używanego, wiąże się zwykle z ogromnymi emocjami. Zwłaszcza jeśli udało Ci się znaleźć wymarzony model w okazyjnej cenie. W przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, możesz spotkać się z propozycją podpisania tzw. umowy połówkowej. Nie daj się ponieść emocjom — sprawdź, dlaczego jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie.

 

Umowa połówkowa — co to takiego?

Wiele osób słyszało kiedyś termin „umowa połówkowa”, jednak często nie ma pojęcia, czym dokładnie jest taki dokument i z czym wiąże się jego podpisanie. Być może spotkałeś się też z takimi terminami jak np. „umowa na Niemca” czy „umowa na Włocha” — one również dotyczą tego samego typu umowy.

Umowa połówkowa to umowa kupna-sprzedaży, w której część danych jest „z góry” wypełniona. Są to zazwyczaj dane sprzedającego — jest nim w umowie nie pośrednik, z którym de facto dokonujesz transakcji, a poprzedni zagraniczny właściciel pojazdu. Dane pośrednika w takiej umowie w ogóle nie występują. Takie rozwiązanie pozwala pośrednikowi uniknąć wielu kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dlatego często jest w stanie zaproponować niższą cenę. Kusi też potencjalnych nabywców szybką transakcją i brakiem formalności. Musisz jednak pamiętać, że podpisanie takiej umowy to ogromne ryzyko (więcej dowiesz się tutaj: https://kioskpolis.pl/umowy-polowkowe-dlaczego-nalezy-na-nie-uwazac/). W ten sposób możesz nie tylko kupić pojazd z ukrytymi wadami, ale też wplątać się w problemy natury prawnej.

Umowa połówkowa naraża Cię na utratę pieniędzy

Podpisując umowę połówkową, w pewnym sensie rezygnujesz z prawa do rekompensaty, jeśli np. okaże się, że sprzedany samochód miał wady ukryte czy jego wiek został sfałszowany. Ponieważ zazwyczaj nie masz żadnych możliwości, by zweryfikować prawdziwość danych sprzedającego, podanych w takiej umowie, nie możesz w razie potrzeby dochodzić swoich praw. Tracisz w ten sposób pieniądze, które chciałeś przecież zaoszczędzić.

Brak możliwości sprawdzenia historii ubezpieczenia to częsty problem przy wypłacie odszkodowania. Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję, jadąc autem np. ze sfałszowanym dokumentem ubezpieczeniowym, będziesz musiał zapłacić za spowodowaną szkodę z własnych pieniędzy.

Umowa połówkowa a potencjalne problemy z prawem

Niestety, za pomocą umów połówkowych często sprzedawane są samochody pochodzące z nielegalnego źródła np. z kradzieży. Decydując się na zakup takiego auta, musisz liczyć się z ryzykiem, że któregoś dnia zainteresuje się Tobą policja i będziesz musiał udowodnić, że nie miałeś wiedzy na temat pochodzenia pojazdu.

Trzeba też pamiętać, że zgadzając się na podpisanie umowy połówkowej, bierzesz udział w fałszowaniu dokumentu — podpisując go, nie wiesz, czy w ogóle istnieje wymieniony w umowie sprzedający, często też musisz podpisać go z niewłaściwą datą. Jednocześnie pośrednio bierzesz udział w oszustwie podatkowym, pozwalając nieuczciwemu pośrednikowi na unikanie płacenia podatków. Oczywiście nieczęsto udowadnia się kupującym tego typu przewinienia — warto jednak mieć świadomość, w czym się uczestniczy, i liczyć się z potencjalnymi konsekwencjami.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM