Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – czekać czy wysyłać?

  • Dodano: czwartek, 10 maj 2018 11:34
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 779

„Szach mat!” chcielibyśmy wykrzyknąć podczas egzekwowania naszych należności. Ileż można bawić się w kotka i myszkę?! Jak się okazało taki „szach mat” w procesie egzekwowania długów istnieje i jest nim tzw. przedsądowe wezwanie do zapłaty. Czy to już czas?

Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty to pismo windykacyjne skierowane
do dłużnika, który mimo wcześniejszych wezwań do zapłaty, nie uiścił zobowiązania. Wezwanie to zapowiada wniesienia sprawy do sądu. Elementem pozwu jest bowiem dołączenie dowodów na to, że strony podjęły próbę mediacji lub innego, polubownego sposobu rozwiązania sporu, a gdyby takich prób nie podjęto wyjaśnienie dlaczego. Ostateczne wezwanie do zapłaty warto skierować do dłużnika ze względu na to, że może być mocnym czynnikiem motywującym, dzięki któremu nierzetelny kontrahent spłaci zobowiązanie, co pozwoli uniknąć postępowania sądowego. Jak wiadomo, postępowanie sądowe wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakie funkcje pełni przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Informuje dłużnika o kwocie jaką musi zapłacić Określa termin w jakim dłużnik powinien dokonać płatności Zawiera informacje o konsekwencjach (skierowanie sprawy do sądu i co za tym idzie obarczenie dłużnika kosztami postępowania sądowego, a także jeżeli dalej będzie uchylał się od zapłaty to również kosztami późniejszego postępowania egzekucyjnego (prowadzonego przez komornika sądowego). Umożliwia polubowne załatwienie sprawy ( jeżeli dłużnik zapłaci nie musimy wdawać się z nim w kosztowny i czasochłonny spór, jeżeli tak się nie stanie
to jednocześnie mamy dowód na to, że próbowaliśmy załatwić naszą sprawę polubownie.) Daje gwarancje dłużnikowi, że jeżeli zapłaci to nie spotkają go konsekwencje.

Kiedy warto wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Jeśli wysłałeś do dłużnika wezwanie do zapłaty (na dole artykułu więcej informacji dotyczących wezwania do zapłaty) i wciąż nie otrzymałeś wnioskowanej kwoty, zanim skierujesz sprawę na drogę sądową wyślij przedsądowe wezwanie do zapłaty.
W przypadku dochodzenia należności w postępowaniu nakazowym lub w e-sądzie jest ono obligatoryjne. W obu tych postępowaniach musimy wypełnić odpowiednią część formularza o podjętych polubownych metodach zakończenia sporu. Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest dokumentem poświadczającym nasze chęci polubownego rozwiązania sporu. Jeśli zdecydowałeś się wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty gotowy wzór takiego wezwania znajdziesz tutaj https://vindicat.pl/baza-wiedzy/przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty/

W przypadku, gdy jesteś na początku procesu odzyskiwania swoich należności możesz chcieć skorzystać z poradnika dotyczącego wezwań sądowych – jak napisać, co uwzględnić, kiedy wysłać, jakie są rodzaje – przygotowanego przez ekspertów z kancelarii windykacyjnej Vindicat.pl, kliknij w link, aby zajrzeć do poradnika https://vindicat.pl/baza-wiedzy/wezwanie-do-zaplaty-co-jest-i-kiedy-nalezy-je-wyslac/

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM