Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Wykrywacz kłamstw na straży prawdomówności

  • Dodano: poniedziałek, 31 lipiec 2017 12:02
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 3432

Wykrywacz kłamstw okazuje się przydatny w różnych sytuacjach, kreowanych przez życie. Często okazuje się niezbędny, aby wykazać prawdomówność badanej osoby, zarówno podejrzanej o popełnienie przestępstwa, jak i biorącej udział na przykład w rekrutacji na eksponowane i odpowiedzialne stanowisko.

Badania wariografem to zapis reakcji fizjologicznej reakcji organizmu

Badania wykrywaczem kłamstw mogą pomóc w określeniu winy lub niewinności na podstawie reakcji fizjologicznej reakcji organizmu

Badania wariografem czyli wykrywaczem kłamstw to sposób na zarejestrowanie fizjologicznej reakcji organizmu w odpowiedzi na zadawane pytania. Organizm może reagować na niewygodne lub kłopotliwe pytania w sposób niezauważalny dla zadającego pytanie, ale w sposób zauważalny dla delikatnych czujników wariografu. Nie każdy ma nerwowe tiki czy reakcje, które mogą wskazać, że człowiek właśnie się bardzo denerwuje, zmuszony do udzielania odpowiedzi na niewygodne pytania.

Wykrywacz kłamstw - technologia w służbie prawdomówności

Wykrywacz kłamstw rejestruje sygnały, wysyłane przez organizm, za pomocą czujników podłączonych do ciała człowieka, w różnych, newralgicznych punktach. Mierzy częstotliwość oddechu, ciśnienie krwi, opór skóry. Aby prawidłowo odczytać wykresy wariografu, trzeba najpierw zmierzyć normalne sygnały, czyli częstotliwość normalnego oddechu człowieka, prawidłowego dla organizmu ciśnienia krwi. Opór skóry zaś to jej wilgotność i napięcie, które zmienia się na skutek reakcji organizmu. Dzięki wielotorowym rejestratorowi, jakim jest dzisiejszy wykrywacz kłamstw, można wyłapać nawet najmniejsze anomalie podczas udzielania odpowiedzi. 

Badanie wykrywaczem kłamstw nie spełni swojego zadania wówczas, gdy osoba badań cierpi na zaburzenia psychiczne, tak samo wariograf może być niezbyt miarodajny w sytuacji, gdy przesłuchiwany ma zdanie lub wiedzę na temat zdarzenia, odnośnie którego jest przesłuchiwany. Zadziałać może wówczas czynnik lęku przed niesłusznym oskarżeniem, który będzie fałszował obraz uzyskany podczas badania. Jednakże, jak podkreślają eksperci z Pro-Tom, badanie wariografem pozwala w sposób wiarygodny określić prawdomówność badanej osoby i wykluczyć z kręgu podejrzanych osoby niewinne.

Wykrywacz kłamstw - gdzie można go zastosować?

Wykrywacz kłamstw stosuje się nie tylko podczas policyjnego śledztwa lub w toku postępowania sądowego. Często badaniu wykrywaczem kłamstw sprawdza się żony czy mężów podejrzewanych przez współmałżonka o zdradę, co pozwala bardzo skutecznie udowodnić niewinność podejrzanej osoby. Agencjom detektywistycznym zdarzają się zlecenia dotyczące sprawdzenia wykrywaczem kłamstw kandydatów na pracowników wyższego szczebla, którzy zajmują odpowiedzialne i eksponowane stanowiska. W dzisiejszym świecie można sfałszować wszystko, a sfałszowanie referencji czy historii kariery to drobiazg dla zdolnego oszusta, twierdzi detektyw z pro-tom.com.pl .Często również badania wykrywaczem kłamstw zlecają pracodawcy, którzy tracą zaufanie do swoich pracowników, gdy znikają pieniądze, nie zgadzają się stany magazynowe, a konkurencja nagle zna każdy ich krok, wyprzedzając wszelkie ich biznesowe posunięcia. Wykrywacz kłamstw okazuje się być bardzo przydatny podczas wykrywania oszustw w firmie.

Badanie wykrywaczem kłamstw - na czym polega?

Poprzez zadawanie serii pytań, ocenia się, na podstawie uzyskanego zapisu, parametry fizjologiczne przesłuchiwanego. Badanemu zadaje się pytania z trzech grup, czyli obojętnych, kontrolnych oraz krytycznych. Pytania obojętne nie mają żadnego związku ze sprawą ani  nawet z badaną osobą. Mogą to być pytania o pogodę, o ładne zdjęcie na ścianie. Pytania kontrolne to takie, które zawierają informację fałszywą lub prawdziwą, dotyczącą osoby badanej: “jest pan kobietą?”, “nazywa się pan…”, “mieszka Pan …”, “Pana żona to Ilona?” etc. Mogą dotyczyć stanu cywilnego, daty urodzenia i innych faktów z życia badanego, na które badany odpowiada “tak” lub “nie”. Pytania kontrolne oraz obojętne pozwalają wyznaczyć wzorce reakcji organizmu badanej osoby, poza które wychodzą reakcje towarzyszące odpowiedzi na pytania krytyczne, czyli mające związek ze sprawą.

Jednym ze sposobów badania wykrywaczem kłamstw jest samo zadawanie pytań, bez oczekiwania na odpowiedź. W tym wypadku bada się tylko reakcje fizjologiczne organizmu. Analizuje się parametry ciśnienia krwi, oddechu i przewodnictwa elektrycznego skóry. Czujniki, założone na poszczególne części ciała badanego monitorują zmiany fizjologiczne, zapisywane później pod postacią krzywych wykresu.

Wyniki badań wykrywaczem kłamstw jako materiał dowodowy

Badania przeprowadzone wykrywaczem kłamstw mogą stanowić materiał dowodowy w sprawach rozwodowych, w sprawach związanych z udowodnieniem działań na szkodę firmy oraz w sprawach karnych. Ekspertyzy badań wariografem dopuszczane są w polskim sądownictwie tylko wówczas, gdy badany wyraził bezwzględną zgodę na badanie wykrywaczem kłamstw. Badanie również powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowanego biegłego. Nie jest to jednak wiążący dowód w sprawie, aczkolwiek, jako dowód stanowiący o niewinności, ograniczający krąg osób podejrzanych, jest uznawany.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM