
Jak oznakowuje siÄ™ magazyny?
- Dodano: poniedziałek, 18 wrzesień 2023 10:54
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 91

Wymagania dotyczÄ…ce oznakowania magazynu
Minimalne wymagania dotyczące oznakowania poszczególnych elementów infrastruktury (m.in. tras ruchu, znaków świetlnych, niebezpiecznych miejsc) określa Dyrektywa Rady Europejskiej 92/58/EWG. Zawarte w tym dokumencie informacje pozwalają poznać cechy charakterystyczne poszczególnych sposobów oznakowania, a także szczególne zasady dotyczące ich stosowania. Standaryzacja zasad i sygnałów zgodnie z zawartymi w dyrektywie wskazówkami pozwala upewnić się, że używane na terenie obiektu znaki są czytelne, intuicyjne i jasne dla każdej osoby zaangażowanej w działalność obiektu.
Reguły dotyczące oznakowania znajdziemy również w europejskiej normie EN 15635, gdzie zawarte zostały zasady projektowania układu treści na tablicach informacyjnych znajdujących się na regałach.
Z jakich systemów oznakowania korzysta się w magazynach?
Systemy oznakowania w magazynach dobierane są tak, by pracownicy mogli otrzymywać jasne sygnały i w krótkim czasie oraz w odpowiedni sposób reagować na potencjalne zagrożenia. W nowoczesnych przestrzeniach logistycznych stosuje się m.in.:
- piktogramy,
- sygnały dźwiękowe,
- komunikaty werbalne (ludzki lub sztuczny głos),
- sygnały ręczne,
- znaki świetlne (ciągłe i przerywane),
- pasy na podłożu.
Poszczególne systemy mogą być wykorzystywane do emitowania znaków równocześnie z innymi. Wówczas należy zadbać o spójność przekazu sygnału, stosując identyczne kody. Projektując systemy oznakowania w magazynie, należy również pamiętać o szczególnym zadbaniu o stan urządzeń, które emitują najważniejsze znaki, m.in. te używane w razie największych niebezpieczeństw. Przydatne będą np. alternatywne źródła zasilania.
Znaki powinny się wyróżniać na tle otoczenia i przyciągać uwagę osób przebywających na terenie obiektu. Dla przykładu, głośność nadawania konkretnego sygnału dźwiękowego musi być nieco większa od hałasu panującego w hali, z kolei znaki świetlne powinny kontrastować z otoczeniem (ale też nie oślepiać pracowników, gdy ci wykonują swoje zadania).
Odpowiednio zaprojektowany magazyn — bezpieczeństwo i wydajna praca
Bezpieczny magazyn to miejsce, w którym możliwe jest zadbanie zarówno o pracowników, jak i składowane produkty. Dobrze zaprojektowana przestrzeń składowania pozwala skutecznie zapobiegać niebezpieczeństwom i umożliwiać firmie efektywne realizowanie zadań związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów oraz kompletacją zamówień.
To właśnie dlatego wyzwanie opracowania projektu takiego obiektu dobrze jest powierzyć doświadczonemu deweloperowi, specjalizującemu się w powierzchniach logistycznych i przemysłowych. Taką firmą jest Panattoni, od niemal 20 lat działające na terenie Polski oraz Europy. Magazyny do wynajęcia na terenie Poznania możesz znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=pomeranian.