Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Spawanie: niezbędne umiejętności w branży obróbki metali

  • Dodano: środa, 30 sierpień 2023 17:32
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 701

Chociaż mistrzowie metalurgii są w stanie z jednego arkusza blachy wyczarować prawdziwe cuda, to czasami… potrzebują oni nieco więcej metalu do pracy. Łączenie kilku metalowych elementów — nawet wykonanych z różnych tworzyw — to oczywiście spawanie. Na czym dokładnie polega? Z jakich rozwiązań korzystają profesjonalni spawacze? O tym w dzisiejszym tekście.

 

Na czym polega spawanie metali?

Spawanie metali to najbardziej znana technika obróbki metali — charakterystyczną maskę spawacza kojarzy niemal każdy. Umożliwia trwałe łączenie tworzyw: stali, żelaza i innych metali (a także ich stopów). Ze spawaniem mamy do czynienia wszędzie, gdzie tylko pracuje się z metalowymi konstrukcjami: w kopalniach i na budowie, w halach produkcyjnych i zakładach metalurgicznych, w warsztatach samochodowych oraz w fabrykach lotniczych. Usługę spawania oferuje także firma Hako Technology - obróbka stali czarnej, nierdzewnej, aluminium to dla nich codzienność!

 

Proces spawania zachodzi dzięki wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury (takiej, która jest w stanie stopić dany metal). W zależności jednak od charakteru konstrukcji i jej materiału spawacze stosują różne techniki — o nich opowiemy za moment.

 

Przed rozpoczęciem spawania należy oczywiście odpowiednio przygotować materiał, z którym pracujemy. Chcemy, aby pomiędzy łączonymi elementami powstał tzw. rowek spawalniczy w kształcie litery „V”. Przestrzeń tę można wypełnić dodatkowo spoiwem w postaci proszku, drutu czy pierścieni — nie wszystkie jednak techniki spawania tego wymagają. Krawędzie rowka są podczas spawania nagrzewane aż do ich stopienia — płynny metal tworzy w zagłębieniu „jeziorko spawalnicze”, które powinno z czasem zastygnąć i stworzyć stały spaw. Uwaga: schnące „jeziorko” trzeba chronić przed powietrzem, aby materiał nie uległ utlenieniu. Spawacze mają ku temu pod ręką z reguły gaz osłonowy (argon, azot, hel lub wodór), ewentualnie zastępują go suchym żużlem.

 

Metody spawania

Jak wspomnieliśmy, na przestrzeni lat wypracowano różne techniki spawania; najczęściej dzieli się je ze względu na rodzaj zasilania (czyli po prostu źródło wysokiej temperatury). Wyróżnia się więc spawanie:

 

  • elektryczne — wykorzystywane w większości gałęzi przemysłu, doskonale radzi sobie z metalami o najróżniejszej grubości; źródłem ciepła jest łuk elektryczny, tworzący się pomiędzy metalową powierzchnią a elektrodą spawarki; spawanie elektryczne dzieli się dodatkowo na metody: MIG, TIG i MMA.
  • gazowe — klasyczną spawarkę zastępuje tutaj palnik z łatwopalnym gazem (na przykład acetylenem); dobrze sprawdza się w łączeniu stali oraz metali nieżelaznych;
  • aluminotermiczne (termitowe) — oparte na reakcjach chemicznych tlenku żelaza i aluminium; 
  • laserowe — wykorzystujące energię światła koherencyjnego o bardzo dużej mocy; pozwala w prosty sposób łączyć metale o różnych kształtach i poziomach topliwości.

 

Bezpieczeństwo i umiejętności — to najważniejsze!

Spośród wszystkich technik obróbki metali spawanie wymaga prawdopodobnie największych umiejętności — i zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. W wielu procesach człowieka może wyręczyć odpowiednio zaprogramowana maszyna — w przypadku spawania wszystko wciąż leży w rękach i umiejętnościach spawacza, który przez cały czas ma kontakt z obrabianym materiałem. Dlatego właśnie spawanie - Hako Technology jest realizowane tylko i wyłącznie przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem oraz umiejętnościami popartymi certyfikatem zgodnym z normą PN-EN ISO 9606. 

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM