
Jak załatwić dom opieki dla chorego na Alzheimera?
- Dodano: wtorek, 29 sierpień 2023 14:35
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 141

Podjęcie decyzji o przekazaniu bliskiej osoby nie jest proste. Niemniej jednak w życiu pojawiają się takie sytuacje, kiedy to rozwiązanie staje się nieuniknione. Szczególnie w późniejszych stadiach choroby, kiedy poczyniła już ona zaawansowane postępy, bliscy mogą spotkać się z poważnymi trudnościami w zapewnieniu właściwej opieki nad osobą starszą.
W takich sytuacjach rodzi się pytanie, jak załatwić dom opieki dla chorego na Alzheimera?
Alzheimer — co trzeba wiedzieć na ten temat?
Choroba Alzheimera to schorzenie neurologiczne, które bezlitośnie niszczy strukturę mózgu, prowadząc do postępujących uszkodzeń. W skrajnych sytuacjach cierpiący podopieczny może zostać nawet przykuty do łóżka, szczególnie w sytuacji, kiedy traci on już kontrolę nad podstawowymi funkcjami fizjologicznymi oraz ma trudności w komunikacji czy orientacji w terenie.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ osoby z chorobą Alzheimera mogą wykazywać tendencje do agresji. Bywają one również oporne wobec swoich opiekunów, a czasem nawet przejawiają jawną wrogość. Taki stan rzeczy sprawia, że opieka nad chorym na Alzheimera to wyjątkowo absorbujące wyzwanie. Wymaga ono olbrzymiego nakładu czasu i wysiłku; niestety, nie każda rodzina ma możliwość wywiązać się z tego zadania. Nierzadko, jedynym sensownym rozwiązaniem okazuje się przekazanie chorej osoby do domu opieki dla pacjentów z chorobą Alzheimera.
Domy opieki dla pacjentów z chorobą Alzheimera – zalety i korzyści
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto przenieść osobę chorą na Alzheimera do domu pomocy społecznej? Niestety, nie jest to prosta decyzja... ale dzięki temu podopieczny otrzyma należytą opiekę, trzeba bowiem brać pod uwagę, iż choroba Alzheimera:
- prowadzi do stopniowego uszkadzania mózgu,
- powoduje zaburzenia pamięci,
- powoduje niemożność rozpoznawania bliskich,
- wywołuje dezorientację.
Zakłady opiekuńczo-lecznicze
Są to placówki dedykowane chorym, których stan zdrowia uniemożliwia już samodzielne funkcjonowanie. Zakłady opiekuńczo-lecznicze takie kompleksowe usługi jak na przykład:
- wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne,
- możliwość konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin,
- opieka stacjonarna przez całą dobę,
- zakwaterowanie,
- świadczenia medyczne, pielęgniarskie i rehabilitacyjne,
- zaopatrzenie w niezbędne artykuły medyczne.
Domy pomocy społecznej (DPS) dla pacjentów cierpiących na Alzheimera
DPS-y to placówki, które dostarczają kompleksową opiekę stacjonarną. Zasadniczo, osoba chora z Alzheimerem może zostać przyjęta do DPS na podstawie własnej prośby lub z inicjatywy opiekuna.
Jakie usługi są świadczone przez DPS-y? Jeśli się nad tym zastanawiasz, przedstawiamy Ci przykładowe z nich:
- wsparcie w dostępie do usług opieki zdrowotnej,
- specjalistyczna pomoc w zaspokojeniu potrzeb bytowych oraz opiekuńczych,
- usługi wspierające na przykład w postaci terapii zajęciowej.
Jeśli decydujesz się na DPS dla osoby z Alzheimerem, musisz przygotować takie dokumenty podopiecznego jak:
- dowód osobisty,
- karta NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia),
- dokumentacja medyczna, w której został opisany przebieg choroby,
- dokumentacja potwierdzająca prawo do ubezpieczenia zdrowotnego (może być to również legitymacja ZUS).
Oprócz tego niezbędne może okazać się skierowanie, które wydaje lokalny OPS (Ośrodek Pomocy Społecznej) lub PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie).
Trzeba mieć na uwadze, że pobyt w DPS jest odpłatny. Zgodnie z obecnymi zasadami, siedemdziesiąt procent kosztów pokrywa chory ze swojej emerytury lub renty. Pozostała część jest uiszczana przez rodzinę lub, jeśli nie jest to możliwe, samorząd lokalny. Tak czy inaczej, dom opieki Łódź może okazać się optymalną formą wsparcia.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://poradniapojezierska.pl/dom-seniora.html.
Jak załatwić dom opieki dla chorego na Alzheimera? Podsumowanie
Jak już wspomnieliśmy, podjęcie decyzji o przekazaniu chorego na Alzheimera do domu opieki jest trudne, ale często nie ma lepszej alternatywy. Odpowiedni wybór placówki jest uzależniony od takich kwestii jak m.in.:
- stan zdrowia pacjenta,
- jego potrzeb,
- preferencje rodziny.
Specjalistyczne domy opieki oferują chorym na Alzheimera kompleksowe wsparcie, w tym m.in. terapię zajęciową oraz wsparcie medyczne, co często okazuje się niezbędne w przypadku osób znajdujących się w ciężkim stanie.