Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Aplikacje na górski szlak, dlaczego warto je mieć?

  • Dodano: poniedziałek, 28 sierpień 2023 07:47
  • |
  • Autor: Sponsorowany
  • |
  • Odsłon: 437

Już od dawna telefony przestały służyć tylko i wyłącznie do wykonywania połączeń. Bez problemu możemy wykorzystywać je również do słuchania muzyki, oglądania filmów czy też robienia zdjęć, a nawet przeprowadzania wirtualnych spotkań, niemalże tak samo jak komputery. To właśnie dlatego nazywa się je smartfonami.

 

Dzięki coraz to nowszym aplikacjom, urządzenia te co rusz mają nowe funkcjonalności. Bez problemu mogą zastępować wiele innych sprzętów. Przykładem są aplikacje na górski szlak. Dlaczego warto je mieć idąc na pieszą wędrówkę?

Dzięki nim wszystko jest pod ręką

Mapa, stacja pogodowa, lokalizator GPS, przewodnik czy aparat fotograficzny w pojedynkę zajmują niewiele miejsca, natomiast wszystkie razem stanowią już całkiem spory ekwipunek. Żeby zabrać je w góry, trzeba mieć ze sobą porządny plecak – najlepiej taki z dużą ilością kieszeni, aby w każdej chwili każdy ze sprzętów wygodnie można było wyciągnąć. Nie każdy jednak takim dysponuje i nie każdy jest na tyle silny, żeby w górach go dźwigać. Telefon natomiast większość z nas ma i to zawsze przy sobie. Ściągając na niego kilka dodatkowych aplikacji, będziemy mogli zrezygnować z wielu rzeczy. Jak najbardziej mogą one zastąpić mapy, przewodniki, aparat czy też wysokościomierz.

szlak app

Bez wątpienia jest to bardzo wygodne i to nie tylko ze względu na to, że podczas wycieczek po szlaku jest wtedy lżej, ale również z uwagi na to, że wszystkie potrzebne rzeczy są wtedy pod ręką. Telefon można cały czas trzymać w ręku albo małej torebce przypinanej do pasa. Mając z osobna mapę, lokalizator czy aparat, trzeba schować je do dużej torby albo plecaka, z których w razie potrzeby nie tak łatwo jest coś sięgnąć. Trzeba wtedy przystanąć i zdjąć je z pleców, co w przypadku wąskich szlaków może być kłopotliwe. Oczywiście na wypadek rozładowania smartfonu papierową mapę czy też lokalizator zawsze warto mieć ze sobą.

Sprawdź także: 10 aplikacji na górski szklak

To duża wygoda, ale i bezpieczeństwo

Mając w swoim telefonie aplikacje na górski szlak, każda wędrówka jest nie tylko o wiele bardziej komfortowa, ale i bezpieczna. Niektóre z nich pozwalają bowiem na proste połączenie się ze służbami ratunkowymi. Będąc w górach każdy powinien mieć dostęp do szybkiego kontaktu z ratownikami GOPR oraz TOPR. Kiedy liczy się każda sekunda, nie ma czasu na wyszukiwanie numerów. Kontakt za pomocą aplikacji jest o wiele łatwiejszy, bowiem najczęściej wymaga naciśnięcia kilku przycisków. Poza tym, jest ona w stanie automatycznie przekazać ratownikom wiele istotnych kwestii – przede wszystkim dokładną lokalizację i stan naładowania baterii.

Równie przydatne są aplikacje, które pozwalają na monitorowanie pogody. Każdy, kto idzie w góry, wcześniej powinien upewnić się, że będzie miał do tego odpowiednie warunki. Później powinien natomiast śledzić czy nic się nie zmienia. Szczególnie istotne jest to pod kątem silnych deszczy i burz. Te bywają na górskich szlakach niezwykle niebezpieczne.

więcej ciekawych treści znajdziesz na Uzdalnieni.pl

logo uzdalnieni

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM