Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jakie zastosowanie mają łożyska walcowe?

  • Dodano: piątek, 28 lipiec 2023 07:23
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 519

Łożyska walcowe to łożyska toczne z elementami tocznymi w kształcie walca. Mają one charakter rozłączny, co oznacza, że przynajmniej jeden z dwóch pierścieni jest pozbawiony jednej bieżni i pozwala na montaż z jednoczesnym nieznacznym przemieszczeniem względem oprawy w trakcie pracy. Służą one do przenoszenia sił promieniowych i osiowych, a także większych obciążeń niż łożyska kulkowe o tych samych rozmiarach.

 

Zastosowanie łożysk walcowych

Łożyska walcowe mogą przenosić duże obciążenia poprzeczne. Co istotne, są one także bardzo wrażliwe na brak osiowości wału i jego skręcanie. Przede wszystkim nie są one dostosowane do przenoszenia sił wzdłużnych i charakteryzują się wrażliwością na błędy osiowości oprawy łożyskowej. Można wyróżnić kilka typów łożysk walcowych – N, NU, NJ, NUP. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj nie przenosi sił osiowych, natomiast pozostałe mają taką możliwość w niewielkim zakresie. Łożyska walcowe dwurzędowe i wielorzędowe charakteryzują się bardzo dużą nośnością i wysoką sztywnością. Dzięki temu mogą pracować w obrabiarkach, maszynach transportowych, i wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja pracy. 

 

Jakie są rodzaje łożysk walcowych?

Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, łożyska walcowe dzieli się na poszczególne rodzaje. Wśród nich wymienić można:

- N i NU – łożyska walcowe, które nie mogą przenosić nadmiarowych sił osiowych,
- NJ i NUP – łożyska, których maksymalne obciążenie nie może przekraczać 5%.

Warto zaznaczyć, iż na podobnej zasadzie oddziaływania stosunku pracy do możliwości obciążeniowych pracują łożyska wielorzędowe. Podobne właściwości mają także łożyska dwurzędowe. Obecnie łożyska walcowe wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach i gałęziach przemysłu. ą chętnie wykorzystywane w produkcji maszyn oraz urządzeń dźwigowych, takich jak dźwigi, podnośniki czy rampy. Podstawowe modele łożysk można z kolei znaleźć we wrzecionach, które wyprodukowano w ubiegłym wieku. 

 

Smarowanie i dobór łożyska walcowego

Łożyska tego typu wykorzystuje się do łożyskowania bardzo dużych elementów, których zadaniem jest przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Mogą one przenosić obciążenia wzdłużne. Smarowanie tych komponentów jest niezwykle istotne w aspekcie ich wydajności i bezawaryjności oraz trwałości. Ze względu na to, że są to łożyska rozłączne, należy zadbać o regularne dostarczanie smaru łożyskom, które zostały osadzone w oprawie lub w specjalnych komorach łożyskowych. 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM