Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą?

  • Dodano: piątek, 26 maj 2023 19:11
  • |
  • Autor: Artykuł Sponsorowany
  • |
  • Odsłon: 451

Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą? 

Starość nie radość-to przysłowie jest wciąż aktualne. O tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak pomóc naszym bliskim-seniorom. Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na pytanie „jak uzyskać opiekę nad osobą starszą”, przeczytaj nasz tekst. Na pewno nie będziesz zawiedziony, ponieważ wiedza ta może okazać się przydatna w erze starzejącego się społeczeństwa.

Gdzie uzyskać opiekę nad osobą starszą?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie uzyskać pomoc w opiece nad osobą starszą, to warto, byś wiedział, że tego typu wsparcie jest – przynajmniej w pewnym dość okrojonym zakresie – gwarantowane przez państwo. Rozumie się przez to między innymi następujące rozwiązania:

  • Działalność MOPS-ów, czyli Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej działającym w miejscowości/dzielnicy, w której zamieszkuje osoba starsza. Tego typu punkty pomagają w zapewnieniu opieki nad seniorem,
  • Placówki takie jak np. opieka seniora Łódź, dzięki której osoba starsza znajdzie kompleksową opiekę, a także poczuje w pełni rodzinną atmosferę,
  • Świadczenia zagwarantowane przez państwo w ramach kodeksu pracy – rozumie się przez to takie uprawnienia przysługujące osobom pracującym jak np. prawo do płatnych dni wolnych, które można przeznaczyć na opiekę nad osobami starszymi.

Opieka nad osobą starszą – finansowe formy pomocy

Jedną z form pomocy, jeśli chodzi o pomoc w opiece nad osobą starszą, jest pomoc o charakterze finansowym. Zasadniczo, najważniejszą formą wsparcia w tym zakresie jest tzw. dodatek pielęgnacyjny, który jest wypłacany jako dodatek do emerytury lub renty – wypłatą tego świadczenia zajmuje się zatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które należą do jednej z dwóch głównych grup, tzn. osób, które:

  • są całkowicie niezdolne do pracy,
  • ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia.

a ich obecny stan zdrowia uniemożliwia również samodzielną egzystencję.

Dlaczego państwo wypłaca tego typu świadczenia? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta: ponieważ konieczność stałej opieki nad osobą starszą często wyklucza możliwość podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna/członka rodziny i oznacza konieczność ponoszenia kosztów. Takie świadczenie jest zatem formą rekompensaty za poniesiony trud.

Niestety, dodatek ten nie należy do szczególnie wysokich – od marca 2023 roku wynosi on 294,39 zł lub 441,59 zł w przypadku inwalidy wojennego.

Należy przy tym pamiętać, że dodatek pielęgnacyjny to nie to samo, co zasiłek! Ten ostatni jest wypłacany osobom, które zdecydowały się na rezygnację z zatrudnienia/innej pracy zarobkowej po to, by móc opiekować się chorym dzieckiem. Warto przy tym dodać, że, począwszy od stycznia, 2023 roku wysokość tego zasiłku to 2 458 zł miesięcznie (jeszcze w 2022 roku było to 2 119 zł).

Aby uzyskać finansowe wsparcie, należy we właściwym miejscowo oddziale MOPS złożyć odpowiedni wniosek – trzeba do niego dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku podopiecznych, którzy nie ukończyli jeszcze 75. roku życia). Zgodnie z obecnymi przepisami decyzja o przyznaniu zasiłku na opiekę jest wydawana w czasie nie dłuższym niż 30 dni od momentu złożenia wniosku. W przypadku odmowy możliwe jest odwołanie.

Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą? Poza finansowe formy pomocy

Oprócz wsparcia finansowego możliwe jest również uzyskanie pomocy w postaci umieszczenia osoby starszej, niemogącej samodzielnie egzystować, w DPS-ie, czyli Domu Pomocy Społecznej. W tym celu konieczne jest wyrażenie zgody przez samego seniora lub przedstawiciela ustawowego.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM