Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Kołdra obciążeniowa - kto powinien z niej korzystać na co dzień?

 • Dodano: środa, 24 maj 2023 08:14
 • |
 • Autor: A
 • |
 • Odsłon: 307

Integracja sensoryczna jest tematem, który szeroko omawiany jest we współczesnych mediach. To właśnie dzięki temu można zapewnić dzieciom nie tylko lepszy rozwój, ale także poznawanie świata. Jednym z elementów, który może zostać zalecony w przypadku terapii SI, jest kołdra obciążeniowa. Co należy wiedzieć na jej temat? Czy to prawda, że mogą z niej korzystać także dorośli? Oto garść niezbędnych informacji.

 

 

Kołdra obciążeniowa/sensoryczna

Ze zdumieniem można obserwować jak coraz większa liczba osób dorosłych sięga po taką kołdrę obciążeniową, która do tej pory użytkowana była przez rodziców dzieci, jakie musiały poddać się specjalnej terapii. Teraz jednak jej popularność się zwiększa.

Kołdra obciążeniowa wyglądem niczym nie różni się od tych tradycyjnych, jakie stosowane są przez dużą część społeczeństwa. Różnica tkwi tak naprawdę wewnątrz. Chodzi bowiem o wypełnienie. W przypadku tradycyjnych modeli ma się do czynienia z puchem lub pierzem. Kołdra obciążeniowa ma w sobie szklany granulat, który jet w pełni bezpieczny dla człowieka. Zamiast szklanego granulatu, można spotkać się z kilkakrotnie płukanym żwirkiem, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego obciążenia. Całość zostaje zamknięta bawełną z domieszką lnu. Co ciekawe - jedyne co może różnić się w odczuciach, to nieco większy poziom obciążenia, który na datek pozwala odpocząć i się w pełni zrelaksować.

Czego można spodziewać się po kołdrze sensorycznej?

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie schorzeniem ma się do czynienia. Można być jednak pewnym tego, że kołdra HuggyMoon pozytywnie wpływa na układ proprioceptywny. Tyczy się to w szczególności osób, które są na co dzień nadmiernie pobudzone. Kołdra pozwala im się uspokoić. Co za tym dalej idzie, nikt nie będzie miał problemów z zasypianiem. Działa ona również w drugą stronę. Jeżeli ma się do czynienia z osobami wrażliwymi, kołdra działa pobudzająca.

Polecana jest ona w szczególności w takich przypadkach jak:

 • autyzm,
 • ADHD,
 • zespół Downa,
 • zespół Touretta,
 • zespół Aspergera,
 • zaburzenia integracji sensorycznej.

W dawnych czasach nie przykładało się tak dużej uwagi do tego zdiagnozować nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją. Brak fachowo postawionej diagnozy może ciągnąć się za człowiekiem przez wiele lat. To dlatego kołdra obciążeniowa polecana jest dla osób dorosłych, którzy mogą także zauważać u siebie takie problemy jak nadpobudliwość, apatia, nieumiejętność organizacji, rozdrażnienie.

Problemy z bezsennością

Chociaż bywają również takie sytuacje, kiedy człowiek nie ciągnie za sobą żadnych problemów z przeszłości. Tylko życie w ciągłym stresie oraz inne czynniki są w stanie sprawić, że człowiek zmaga się z bezsennością i lękami, które mogą ułatwić problemy w codziennym funkcjonowaniu. Kołdra obciążeniowa w ich przypadku może okazać się doskonałym lekarstwem. Pomagają one bowiem zredukować lęk i obniżyć poziom stresu. Do tego można być pewnym tego, że człowiek będzie czuł się pod taką kołdrą bardziej spokojnie, zyskując taki azyl, gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

Coraz częściej można spotkać się z tym, że lekarze polecają kołdry obciążeniowe w przypadku pierwszych objawów choroby Parkinsona, przy zespole niespokojnych nóg, w demencji oraz przy Alzheimerze. Prowadzonych jest coraz więcej badań, których celem jest udowodnienie, że kołdra sensoryczna jest pomocna w innych przypadkach chorób, m.in. zespół stresu pourazowego, różne rodzaje serwis, padaczka, fibromialgia, choroba dwubiegunowa, depresja i wiele innych.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM