Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Czas pracy kierowców - obowiązujące zasady

  • Dodano: poniedziałek, 31 październik 2022 06:13
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 274

Kierowcy mają dość ciężki i stresujący zawód. Muszą przemierzać duże dystanse, często w trudnych warunkach atmosferycznych, a także radzić sobie ze wszelkiego rodzaju utrudnieniami na drodze. Wszystko to sprawia, że kierowcy mają bardzo mało czasu dla siebie i swoich bliskich. Dlatego też bardzo ważne jest, aby kierowcy mieli możliwość odpoczynku i regeneracji sił. Niestety, wiele firm transportowych nie daje swoim kierowcom wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Kierowcy są często zmuszani do jazdy po długich i męczących trasach, przez co są bardzo zmęczeni i narażeni na ryzyko wypadków. Aby zapobiec takim sytuacjom, kierowcy powinni mieć możliwość regularnego odpoczynku.

 

Czas pracy kierowców jest regulowany przez unijne przepisy dotyczące godzin pracy kierowców. Przepisy te mają na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa kierowców poprzez zapewnienie im wystarczających okresów odpoczynku. Przepisy te mają również na celu zmniejszenie ryzyka wypadków związanych ze zmęczeniem.
Istnieją dwa rodzaje przepisów dotyczących godzin pracy kierowców:

Nieobowiązkowe przepisy unijne.

Podstawowe zasady mają zastosowanie do wszystkich kierowców, niezależnie od tego, czy prowadzą pojazdy w UE czy poza nią. Nieobowiązkowe przepisy unijne mają zastosowanie wyłącznie do kierowców prowadzących pojazdy w UE.

Kiedy przerwa

Przepisy podstawowe stanowią, że kierowca musi zrobić sobie przerwę trwającą co najmniej 45 minut po każdych 4,5 godzinach jazdy. Kierowca może podzielić tę przerwę na dwa okresy, z których każdy musi trwać co najmniej 15 minut.

Kierowca może również zdecydować się na "skrócony tygodniowy okres odpoczynku". Jest to okres co najmniej 24 godzin, który może być wykorzystany jednorazowo lub jako dwa okresy po co najmniej 12 godzin.
Opcjonalne przepisy UE stanowią, że kierowca musi skorzystać z dziennego okresu odpoczynku trwającego co najmniej 11 godzin. Ten okres odpoczynku musi zostać wykorzystany w ciągu 24 godzin od zakończenia poprzedniego dziennego okresu odpoczynku.
Kierowca może również zdecydować się na skorzystanie z "regularnego tygodniowego okresu odpoczynku". Jest to okres wynoszący co najmniej 45 godzin, który musi być wykorzystany albo w całości lub jako dwa okresy po co najmniej 24 godziny każdy.

Istnieją pewne wyjątki od zasad dotyczących godzin pracy kierowców. Na przykład kierowca może przekroczyć maksymalny czas prowadzenia pojazdu, jeśli prowadzi pojazd w sytuacji awaryjnej.
Pomimo tych przepisów, wiele firm transportowych nie przestrzega ich. Kierowcy często są zmuszani do jazdy po długich i męczących trasach, przez co są bardzo zmęczeni i narażeni na ryzyko wypadków. Aby zapobiec takim sytuacjom, kierowcy powinni mieć możliwość regularnego odpoczynku. Przepisy dotyczące godzin pracy kierowców są egzekwowane przez policję. Jeśli okaże się, że kierowca łamie te zasady, może podlegać grzywnie lub innym karom.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM