Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Czy warto wymienić okna przed sprzedażą domu?

  • Dodano: wtorek, 13 wrzesień 2022 07:54
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 463

Rynek wtórny nieruchomości rządzi się swoimi prawami, dlatego chcąc sprzedać dom powinniśmy zadbać o spełnienie oczekiwań zainteresowanych kupnem. Rzecz jasna, to zawsze niesie za sobą niełatwą decyzję o inwestycji w budynek, który ma lada moment przestać być naszą własnością. Zastanówmy się dziś zatem nad jedną, całkiem ważną kwestią: czy warto postawić na nowe okna przed sprzedażą domu czy nie?

 

Okna – wizytówka każdego domu

To oczywiste, że ważne jest pierwsze wrażenie, które nasze cztery kąty zrobią na potencjalnym nabywcy. Okna mogą zaś być niezwykle efektowną wizualnie częścią bryły budynku, szczególnie jeśli są to nowoczesne, niezwykle designerskie okna aluminiowe. Taki dom nie tylko świadczy o znaczącej roli, jaką pełnił w życiu sprzedającego, ale też zdaje się wprost przemawiać do wyobraźni nowego mieszkańca, gwarantując mu wieloletnią bezproblemową eksploatację. Zwłaszcza, gdy za walorami estetycznymi idą również funkcjonalność, jakość i energooszczędność stolarki otworowej.

 - Dla kupującego kluczowy jest stosunek ceny do jakości oraz możliwość szybkiego wprowadzenia się i rozpoczęcia normalnego użytkowania bez konieczności wykonywania dodatkowych prac – mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. - Nowe okna aluminiowe czy okna PVC mogą wyróżnić naszą ofertę spośród wielu rozpatrywanych i przesądzić o dokonaniu transakcji – zwłaszcza, że inwestorzy są dziś niezwykle świadomi, jak dobrej jakości okna wpływają na jakość codziennego życia – dodaje ekspert.

Nowa stolarka okienna bezdyskusyjnie podnosi wartość domu, co nie pozostaje bez znaczenia w negocjacjach ostatecznej ceny, które, dzięki wymianie okien, mogą być prowadzone na warunkach sprzedającego.

obraz 2

 

Druga strona medalu, czyli kiedy okna... odstraszają

Niekoniecznie od razu muszą to być te częściowo spróchniałe drewniane ramy okienne z resztkami szyb i łuszczącą się farba, bo przecież nie opisujemy tu ruiny do totalnego remontu. Mając jednak na względzie skrupulatność oceny nieruchomości przez oglądającego, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku starszych domów negatywne wrażenie może zrobić także wiekowe okno plastikowe – pamiętające czasy gdy technologia produkcji była, delikatnie mówiąc, daleka od doskonałości, co miało konsekwencje w jakości wyrobów. Zamiast więc epatować wzrok kontrahenta pożółkłymi i zniekształconymi przez słońce i mrozy oknami sprzed wielu lat, lepiej zawczasu sięgnąć do kieszeni i wymienić starą stolarkę na nowe okna PVC, które nie mają nic wspólnego ze swoimi archaicznymi pierwowzorami. W doborze odpowiedniej z pewnością pomogą doradcy firmy OknoPlus w salonach partnerskich w Starowej Górze i Bełchatowie.

 

Czy wyposażanie domu przeznaczonego na sprzedaż w nowe okna to dobry pomysł?

Wystarczy postawić się w sytuacji kupującego: najpierw oględziny z zewnątrz: jedno okno – plastikowe, drugie okno – plastikowe, kolejne także... Niby wszystko w porządku, prawda? A jednak po wejściu do środka wyraźnie czuć przeciąg. Może nie jest to jeszcze hulający między pomieszczeniami wiatr, ale co będzie, gdy nadejdzie zima?

Starsze okna PVC (o drewnianych nie wspominając) często pozostawiają wiele do życzenia pod względem szczelności. To zaś ułatwia wdzieranie się do wnętrz wilgoci, która powoduje powstawanie nalotów i pleśni.

- Nieszczelne okna to dla ewentualnego nabywcy sygnał ostrzegawczy. Nawet jeśli ślady oddziaływania wilgoci nie są widoczne, już sam ten drobny – zdawałoby się – fakt może spowodować zdecydowane obniżenie proponowanej ceny, bądź nawet rezygnację z zakupu – przestrzega Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus.

Może też zdarzyć się, że wymiana stolarki okiennej będzie warunkiem postawionym przez nabywcę, który tym samym przejmie inicjatywę w negocjacjach cenowych, a to zawsze sytuacja niepożądana dla sprzedającego.

obraz 1

 

Zainwestować w nowe okna, ale z głową

Mając zamiar sprzedać dom, a tym samym podejmując decyzję, czy należy zamontować w nim nowe okna aluminiowe lub okna PVC, najlepszą strategią będzie mądry kompromis, czyli wybór rozwiązania, które doskonale spełnia swoje funkcje, ale nie zrujnuje naszego budżetu. Wybierając na przykład okno plastikowe, stanowiące połączenie bardzo wysokiej jakości, znakomitych parametrów, doskonałego wyglądu i mało wygórowanej ceny, zyskujemy gwarancję komfortu termicznego, akustycznego i wizualnego. Jeśli potencjalnego klienta nie urzekną szczupłe ramy przepuszczające potężną dawkę światła i promieni słonecznych, można przekonać go obniżonymi kosztami eksploatacji budynku wynikającymi z właściwości termoizolacyjnych tego okna PVC.

***

Podsumowując – jeśli chcemy sprzedać dom w miarę szybko i za satysfakcjonującą cenę – przyjrzyjmy się uważnie kondycji stolarki okiennej. Jeśli budzi wątpliwości, lepiej zdecydować się na jej wymianę przed wystawieniem domu na sprzedaż.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM