Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Piasek płukany – jakie ma zastosowanie i gdzie go kupić?

 • Dodano: piątek, 25 czerwiec 2021 09:55
 • |
 • Autor: D.Markowicz
 • |
 • Odsłon: 193

Kruszywa budowlane to materiały, bez których nie może się obejść żadna budowa. Klasyfikowane są zazwyczaj według granulacji uzyskiwanej w procesach sortowania i przesiewania. Do najdrobniejszych z nich należą piaski – kruszywa o uniwersalnym zastosowaniu. W zależności od rodzaju, wykorzystuje się je do mieszanki betonowej, budowy fundamentów, fugowania, tworzenia zapraw, podsypek i wielu innych czynności. 

 

Do jakich prac można wykorzystać, najczęściej używany na budowie, piasek płukany?  

 

Rodzaje piasku budowlanego

W branży budowlanej wyróżnikiem decydującym o zastosowaniu piasku jest najczęściej wielkość ziarna, rzadziej metoda pozyskania materiału (piasek płukany) czy jego skład (wapienny, węglanowy, polimineralny, wulkaniczny lub inny). Do najczęściej spotykanych należą:

 • piasek płukany – wydobywany przez wypłukanie bezpośrednio ze złoża; używany najczęściej na budowie (ze względu na swoje właściwości i dużą zawartość krzemionki);
 • piasek kwarcowy – dostępny najczęściej w postaci workowanej; starannie wyselekcjonowany  piasek stosowany przy budowie twardych podłoży: dróg i autostrad, placów etc.;
 • piasek zasypowy (podsypkowy) – nie ma określonej ziarnistości, jak na przykład piasek płukany; w zależności od miejsca pochodzenia może być zbliżony do piasku płukanego lub znacznie od niego drobniejszy, przypominający muł (stąd jego potoczna nazwa: mułek); najczęściej stosowany do zasypywania przewodów i rur w ziemi, fundamentów, wyrównywania terenu i tym podobnych prac;
 • pospółka piaskowo-żwirowa – mieszanka piaskowo-żwirowa o najbardziej zróżnicowanej frakcji spośród wszystkich rodzajów piasku (0-16 mm); zgodnie z normą PN-B-02480:1986 zawartość żwiru może wynosić od 10 do 50% objętości, resztę stanowi piasek; pospółka wykorzystywana jest najczęściej jako warstwa filtracyjna przy budowie dróg czy oczyszczalniach ścieków lub do wymiany podłoża pod nowo powstającymi budynkami.

 

Czym jest piasek płukany?

Ten rodzaj piasku, zwany również ostrym, jest wydobywany wprost ze złoża przez wypłukiwanie. Charakteryzuje go wysoka zawartość krzemionki, co znacznie podnosi jego przydatność w budownictwie. 

Piasek siany czy płukany?

Każdy piasek budowlany jest frakcją kruszywa o ziarnach nieprzekraczających 4 mm (mowa o średnicy). Piasek płukany (przesiewany na mokro) i jego odpowiednik przesiewany na sucho – tak zwany piasek sucho siany,  to najczęściej frakcja 0-2 mm. Piasek siany jest ceniony na rynku usług budowlanych ze względu na swoją twardość, wysoką temperaturę spiekania i uziarnienie.

 

Piasek płukany – zastosowanie

Ten rodzaj piasku cechuje się najwyższymi parametrami jakościowymi. Wykorzystywany jest w związku z tym do najbardziej wymagających prac budowlanych.

 • Murowaniepiasek płukany do murowania to najczęstsze wykorzystanie tej frakcji piasku – tutaj jego właściwości i jakość mają kluczowe znaczenie dla jakości betonu.
 • Tynkowanie – piasek wykorzystywany do zapraw tynkarskich występuje najczęściej w dwóch rodzajach uziarnienia (do 1 i 2 mm) w zależności od przeznaczenia tynku. 
 • Specjalistyczne prace inżynieryjne – to szereg działań wymagających użycia piasku o konkretnych parametrach (między innymi: wymiana gruntu przed posadowieniem budynku, budowa i zabezpieczanie skarp i umocnień).
 • Przygotowanie różnych zapraw murarskich, tynkarskich, mieszanek betonowych.
 • Fugowanie dekoracyjnych nawierzchni betonowych – czysty piasek płukany pozwala zachować jednolitą powierzchnię, opóźniając pojawienie się na niej organicznych zanieczyszczeń. 

Piasek płukany jest najbardziej ceniony w budownictwie również ze względu na jednolitą ziarnistość i związany z nią dobry współczynnik zagęszczania. Poza branżą budowlaną piasek ten wykorzystywany jest w dziecięcych piaskownicach (piasek płukany to najczystsza frakcja piasku!), na plażach, do produkcji szkła i ceramiki czy w procesach czyszczenia strumieniowo-ściernego (piaskowanie).Piasek płukany – FAQ

Piasek płukany – jaka jest cena za tonę?

Zależnie od rodzaju i rejonu, w którym dokonuje się zakupu, cena piasku płukanego to kilkadziesiąt złotych za tonę. Do tej ceny należy doliczyć koszt transportu, który najczęściej znacznie przekracza wartość samego materiału.

Gdzie kupić piasek płukany?

W najbliższej żwirowni lub firmie dostarczającej kruszywo. Ma to znaczenie ze względu na koszt transportu kruszywa, który często naliczany jest za każdy kilometr trasy. Sprawdź żwirownię SURPOL: https://surpol.eu/zwirownia/

Czy można użyć piasek płukany do fugowania kostki brukowej?
Wypełnienie spoin w nawierzchniach brukowych piaskiem jest najszybszym i najprostszym sposobem uzyskania jednolitej, estetycznej powierzchni. Zdecydowanie należy użyć w tym celu czystego piasku płukanego, który zapobiegnie zanieczyszczeniu szczelin ziemią, kurzem czy innego rodzaju materią organiczną, przyspieszającą wzrost chwastów i niszczenie nawierzchni.

Ile waży kubik piasku płukanego?
Przyjmuje się ogólnie, że 1 m3 piasku to waga w przedziale 1,5 do 1,6 t. O wahaniach wagi mogą zadecydować różnice wilgotności czy rodzaj kruszywa, jednak w przypadku budowy, sumienna dokładność nie jest potrzebna, ponieważ kalkulacja materiałów potrzebnych na budowę zawsze zawiera w sobie pewien margines bezpieczeństwa w postaci dodatkowej ilości zamawianego materiału.

Ile objętości ma tona piasku?
Analogicznie do poprzedniego wyliczenia, tak zwana gęstość nasypowa piasku to 1,5 do 1,8 t na 1 m3. W przypadku planowanego zagęszczania piasku w danym miejscu, można przyjąć nawet do 2,2 t na 1 m3.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM