Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Co to jest przewlekła choroba nerek?

  • Dodano: czwartek, 29 kwiecień 2021 12:10
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 368

Przewlekła choroba nerek zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Niesie nieodwracalne skutki dla naszego organizmu, tym samym jest jedną z częściej występujących chorób wśród polskiego społeczeństwa. Czym jest przewlekła choroba nerek? Jakie są jej przyczyny? Kiedy możesz spodziewać się pierwszych objawów i co możesz zrobić, by wyeliminować ryzyko jej wystąpienia? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

 

Przewlekła choroba nerek – czym jest?

Przewlekła choroba nerek to w większości przypadków nieodwracalny, postępujący proces chorobowy, będący następstwem lub powikłaniem innych chorób cywilizacyjnych. Została zdefiniowana jako nieprawidłowość budowy lub czynności nerek, utrzymująca się przez co najmniej 3 miesiące. Jako wieloobjawowy zespół chorobowy powstaje w wyniku całkowitego uszkodzenia lub zmniejszenia liczby nefronów... Rozróżniamy bowiem 5 stadiów zaawansowania – uszkodzenie nerek z prawidłowym lub podwyższonym GFR, niewielkie zmniejszenie GFR, umiarkowane zmniejszenie GFR, ciężkie zmniejszenie GFR oraz schyłkowa niewydolność nerek. Jak zatem rozpoznać przewlekłą chorobę nerek?

 

Jakie są objawy przewlekłej choroby nerek?

Choroby nerek w początkowym stadium są zazwyczaj niezauważalne. Nie inaczej jest w przypadku przewlekłej choroby nerek. Pacjent może nie odczuwać żadnych objawów, a to może w ostateczności doprowadzić do niewydolności nerek. Wówczas może być za późno na zahamowanie progresji choroby. Osoby chore zazwyczaj skarżą się na objawy ogólnoustrojowe tj. osłabienie, niedożywienie, objawy skórne czy zaburzenia mineralno-kostne. Nie możemy pominąć zaburzeń w układzie krwionośnym, oddechowym oraz moczowym. Choroba przewlekła nerek w najgorszym wypadku atakuje także układ nerwowy oraz mięśnie, prowadząc przy tym do wystąpienia neuropatii obwodowej, zaniku mięśni czy osłabienia siły mięśniowej.

Jeżeli zauważyłeś objawy przewlekłej choroby nerek, nie czekaj! Stacja dializ DaVita - https://davita.pl/ - zajmuje się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Ośrodki DaVita działają obecnie w całej Polsce. Jeżeli szukasz rzetelnej konsultacji nefrologicznej o stanie swojego zdrowia, znajdziesz ją właśnie tutaj. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich!

 

Grupa podwyższonego ryzyka

Niewłaściwy tryb życia, słabo zbilansowana dieta, brak ruchu, stosowanie używek - to wszystko ma znamienny wpływ na nasze ogólne samopoczucie i zdrowie. W grupie podwyższonego ryzyka są przede wszystkim osoby powyżej 50. roku życia, palacze oraz pacjenci zmagający się z nadwagą, cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Wykrycie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium wymaga jednak czujności.

 

Badania kontrolne – dlaczego to konieczność?

W Polsce liczba osób z przewlekłą chorobą nerek jest szacowana na około 4 miliony, przy czym wielu z nich może nawet nie być świadoma o postępie choroby... Przewlekła choroba nerek może przez wiele lat przebiegać w sposób utajony. Dlatego też kładziemy tak duży nacisk na regularne wykonywanie badań. Do zidentyfikowania wczesnej fazy wystarczy wykonanie prostych badań przesiewowych tj. stężenie kreatyniny w surowicy oraz ogólnego badania moczu i USG jamy brzusznej. Im wcześniej zadbamy o swoje zdrowie, tym lepiej!

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Kwi 25, 2022

Program Dni Gorlic 2022

Znany jest już dokładny program tegorocznych Dni Gorlic i obchodów Roku Łukasiewicza.…

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Zofia skomentował artykuł Postępy pracy przy rozbudowie Urzędu Gminy
Super inwestycja. Potrzebna bardzo w naszej Gminie. Bardzo cieszy fakt, ze mlode mamy beda mogły rea...
Bibi skomentował artykuł Dzień Strażaka w PSP Gorlice
Najbardziej bawią mnie odznaczenia, szczególnie te wręczane przez prezesa wszechmogącego wszystkich ...
Gienia skomentował artykuł Nowy wóz strażacki już w PSP Gorlice
Czy ktoś mi wytłumaczy, dlaczego nowy wóz strażacki stoi w garażu? Czyżby kapłan nie poświecił, czy ...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM