Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Pozew grupowy przedsiębiorców - sprawdź, czy możesz liczyć na odszkodowanie od Państwa

  • Dodano: czwartek, 25 marzec 2021 13:14
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 434

Wprowadzone przez Rząd restrykcje uniemożliwiają Ci prowadzenie firmy? Czy przez obostrzenia byłeś zmuszony zamknąć działalność gospodarczą? Wiele wskazuje więc na to, że możesz liczyć na uzyskanie odszkodowania. Część przedsiębiorców szykuje się do złożenia pozwu grupowego, mającego na celu wywalczyć odpowiedniej wysokości świadczenia. Wiadomo, że na taki krok chcą zdecydować się restauratorzy, a coraz głośniej mówi się o przyłączeniu do tego grona właścicieli hoteli czy klubów fitness.

 

Kraj od ponad roku zmaga się z pandemią koronawirusa. Co kilkanaście dni polski Rząd ogłasza kolejne obostrzenia, efektem których jest zdecydowane utrudnienie lub uniemożliwienie normalnego funkcjonowania wielu biznesów. Najmocniej ucierpiały na tym branże hotelarska, gastronomiczna, fitness, rozrywkowa czy szeroko pojęty handel. Mimo wielokrotnego luzowania niektórych restrykcji spora grupa firm nie była w stanie przetrwać tego kryzysu. Właściciele upadłych i upadających przedsiębiorstw mówią „dość” i przygotowują się do walki o odszkodowanie. Jakie mają ku temu podstawy?

Ograniczenia wprowadzone niezgodnie z prawem i niewystarczająca pomoc

Właściciele firm chcą uzyskać odszkodowania za uniemożliwienie im prowadzenia działalności gospodarczych i narażenie ich na ogromne straty finansowe. Za główny argument podają, że otrzymana od państwa pomoc okazała się niewystarczająca, a same regulacje były ogłaszane niezgodnie z obowiązującym prawem.

Wtórują temu niektórzy prawnicy. Kancelaria Sobota Jachira z Wrocławia przygotowuje się właśnie do złożenia pierwszego pozwu grupowego przedsiębiorców. Zdaniem adwokatów, uzyskanie przez właścicieli firm odszkodowań jest jak najbardziej możliwe, gdyż obostrzenia nie zostały wprowadzane zgodnie z polskim prawem konstytucyjnym. Wskazują, że naruszono zapisy m.in. art. 31 ust. 1 oraz art. 22 ust. 3 Konstytucji RP.  Pierwszy z nich wyraźnie wskazuje, że ewentualne ograniczenia konstytucyjnych wolności i praw nie mogą naruszać ich ogólnej istoty. Drugi z kolei wyraźnie zaznacza, że ograniczenie wolności działalności gospodarczych dopuszczalne jest jedynie na drodze ustawy i to tylko ze względu na istotny interes publiczny. Oznacza to, że w Polsce powinien być wcześniej wprowadzony np. stan klęski żywiołowej.

Próba ratowania biznesów

Przedsiębiorcy i prawnicy podkreślają, że celem pozwu nie jest kwestionowanie istnienia koronawirusa. Chodzi o uzyskanie świadczeń, które dla wielu osób będą jedyną szansą na utrzymanie prowadzonych firm i uniknięcie bankructwa. Właściciele działalności gospodarczych podkreślają, że otrzymana od państwa pomoc była zdecydowanie za mała, by móc realnie myśleć o przetrwaniu kryzysu, który dotknął nie tylko Polskę, ale cały świat. Ponadto, ogromną wątpliwość budzi poprawność legislacyjna ogłaszanych restrykcji, które są bezpośrednią przyczyną zamknięcia wielu firm.

Co zrobić, by dołączyć do pozwu?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który w wyniku obostrzeń również zanotował ogromne straty finansowe i nie może swobodnie prowadzić swojej firmy, zgłoś się tu: https://www.kancelariasobota.pl/pozew-grupowy-przedsiebiorcow-covid-19/. Specjalny zespół prawników analizuje każdy przypadek i pomaga klientom w gromadzeniu odpowiedniej dokumentacji. Na stronie znajduje się lista niezbędnych pism, jakie trzeba przygotować już na samym wstępie starania się o odszkodowanie. Aktualnie kompletowana jest pierwsza grupa przedsiębiorców, którzy wniosą do sądu pozew. Termin zgłoszenia mija wraz z końcem kwietnia.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM