Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Czy trzeba mieć pozwolenie na domek narzędziowy?

  • Dodano: sobota, 28 listopad 2020 18:43
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1487

Domek narzędziowy to pojęcie, które może zostać zinterpretowane w różny sposób. Oznacza zarówno niewielkie budki, jak i całkiem spore pomieszczenia gospodarcze. Wiele osób decyduje się na domek murowany. Przede wszystkim w takiej sytuacji rodzi się pytanie czy wymaga on pozwolenia na budowę?


Przepisy prawne odnośnie domków narzędziowych
Kilka lat temu, a dokładnie w 2017 roku miała miejsce zmiana przepisów prawa budowlanego. Skutkiem tego stawianie domków na narzędzia, wiat oraz domków letniskowych nie jest już bardzo skomplikowanym zadaniem. Właśnie na podstawie tych przepisów wiemy, ze nie trzeba starać się na pozwolenie, kiedy na terenie własnej działki pragniemy postawić domek narzędziowy. Kiedy jednak budynek znajduje się już na posesji warto go zgłosić do odpowiedniego urzędu. Nie wiąże się to z wieloma komplikacjami, gdyż pod tym względem funkcjonują przepisy określane jako milcząca zgoda oraz nieskomplikowane procedury. Zgoda sprawia, że właściciele działki nie mają żadnych stresów związanych z jej budowaniem. Należy jednak przestrzegać konkretnych zasad w tej kwestii. Przede wszystkim należy upewnić się, że domek narzędziowy nie narusza granic innych działek. Oprócz tego jego gabaryty nie mogą przekraczać 35 m2.


Jakie czynności wykonuje się w urzędzie?
Aby zgłosić domek narzędziowy należy jedynie uzupełnić kilka dokumentów. W dalszej kolejności właściciele muszą skierować swoje kroki do lokalnego urzędu oraz poinformować o rozpoczętych robotach budowlanych. Poza tym należy mieć przy sobie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Kiedy zarówno działka, jak i nieruchomość stanowią współwłasność, konieczne jest dostarczenie zgody wszystkich właścicieli. Nie obejdzie się bez dokumentacji technicznej w której musi znaleźć się również mapka geodezyjna. Na koniec należy dodać, że w zgłoszeniu nie może zabraknąć danych inwestora bądź pełnomocnika. Konieczne jest omówienie rodzaju przewidywanych prac oraz adresu na którym znajdzie się domek. Zgłoszenie musi zostać wzbogacone o rysunki, opinie oraz zgody.


W oparciu o przedstawione powyżej przepisy wiadomo, że kiedy nabędziemy w sklepie niewielki domek przeznaczony na narzędzia musimy jedynie udać się do urzędu aby go zgłosić. Żadne inne czynności nie muszą być wykonywane. Jest to związane z tym, że tego typu konstrukcje traktowane są jako nieruchomości używane do utrzymania porządku.


W związku z tym, że w niektórych sprawach przepisy nie są całkowicie jasne, niektóre urzędy tego typu działanie określają jako samowolę budowlaną. Nie chodzi o domki wykonane z drewna czy plastiku, ale te, które zostały wymurowane i posiadają stałe fundamenty. Aby obyło się bez jakichkolwiek problemów konieczne jest jedynie zgłoszenie budowy. Oszczędzi to stresu, niepotrzebnych pytań oraz późniejszego tłumaczenia się, kiedy domek stoi już na posesji.
Urzędy niemalże we wszystkich przypadkach zgadzają się na tego typu nieruchomości. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością udania się do urzędu, wypełnianiu formularzy oraz dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Jednakże to jedna z tych kwestii, które należy po prostu uczynić z zaciśniętymi zębami oraz iść dalej przez życie z uśmiechem.


Domek narzędziowy to jedna z nieruchomości, która powstaje bez konieczności uzyskania odpowiedniej zgody. Warto wiedzieć, że sytuacja odnosi się również do stosunkowo małego budynku gospodarczego. Każdy kto ma ogród czy działkę doskonale zdaje sobie sprawę ile narzędzi oraz urządzeń musi przechowywać. Kiedy w domu mieszkają dzieci, dochodzą do tego jeszcze rowery, hulajnogi, deskorolki oraz inne akcesoria wykorzystywane w trakcie ciepłych i przyjemnych dni. Właśnie z tego względu dobrze zagospodarowany domek to rozwiązanie, które doceni każdy właściciel posesji.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Szafir
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM