Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
Hudzik GÓRA

Częste kontuzje biegaczy- jak im zaradzić?

  • Dodano: niedziela, 25 październik 2020 18:57
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 60

Zarówno biegacze zawodowi, jak i amatorzy ulegają kontuzjom. Najczęściej są to przeciążenia mięśni, czy skręcenia stawów np. skokowych, które nie muszą oznaczać nic poważnego. W wielu przypadkach wystarczy stabilizator stawu skokowego, by unieruchomić kończynę, a po kilku tygodniach można wrócić do biegania.


Jakich kontuzji najczęściej doświadczają biegacze?


Biegacze najczęściej mają do czynienia z przeciążeniami mięśni i ścięgien- szczególnie narażone na urazy są ścięgna Achillesa. Zapalenie ścięgna Achillesa objawia się bólem i dyskomfortem w okolicy pięty lub wyżej. Może wystąpić obrzęk, trzeszczenie, zgrubienia lub guzki w okolicy ścięgna. Ból pojawia się nie tylko w czasie biegu, ale również podczas chodzenia. Są to symptomy, które nie mogą być zignorowane, ponieważ ścięgno Achillesa jest cienkie a w sytuacji kontynuowania treningów, może dojść do naderwania lub całkowitego zerwania tej struktury.


Poza tym nierzadko zdarzają się skręcenia lub zwichnięcia stawu skokowego, które dotyczą głównie biegaczy górskich, ale nie tylko. Czasem wystarczy źle stąpnąć nawet na równej powierzchni i skręcić bądź zwichnąć staw skokowy. Skręcenie stawu skokowego wiąże się z uszkodzeniem aparatu więzadłowego w tym rejonie; zwichnięcie kostki polega z kolei na przemieszczeniu kości występujących w okolicy stawu skokowego. Skutkiem urazu jest ból i opuchlizna.


Kontuzje w okolicach pachwin i ud również zdarzają się biegaczom.


Mięśnie przywodziciele nóg są często nadwyrężane rozciąganiem ich podczas biegu oraz ćwiczeń rozciągających. W wyniku tego może pojawić się ból w okolicach pachwin, który może świadczyć o naderwaniu mięśnia. Z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza ortopedy, aby wykonać szczegółową diagnostykę.


Często zdarzają się również bóle w okolicach mięśni dwugłowych ud, czworogłowych ud oraz w okolicy kolana. Czasem winne jest nadmierne napięcie pasma biodrowo piszczelowego, które powoduje złą pracę rzepki, a czasem bóle kolan są oznaką uszkodzenia struktur stawu.


Stabilizator stawu skokowego jako jedna z metod unieruchomienia stawu po urazie.


W przypadku jakichkolwiek kontuzji u biegaczy należy powstrzymać się od treningu nawet na kilka tygodni. W żadnym wypadku nie należy ignorować bólu, czy opuchlizny, ponieważ może dojść do poważnego uszkodzenia struktur stawu lub naderwania mięśnia. Przy skręceniu lub zwichnięciu stawu skokowego z pewnością przyda się stabilizator stawu skokowego, który unieruchomi staw, a dzięki temu umożliwi jego regenerację. Inną metodą jest plastrowanie, czyli „taping” uszkodzonego stawu lub mięśnia, które mają za zadanie unieruchomić, ale również złagodzić ból oraz usunąć obrzęk, czy odciążyć miejsce po kontuzji. Najważniejsze jest, aby wyleczyć stan zapalny po kontuzji, przy pomocy maści, leków przeciwzapalnych oraz okładów z lodem, a także odpuścić treningi. Gdy ból i opuchlizna nie ustępuje, należy zgłosić się do ortopedy i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM