Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA
PIO

Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka?

  • Dodano: sobota, 24 październik 2020 18:52
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 36

Hemoroidy u dzieci występują niezwykle rzadko, dlatego czujność rodziców może być w tej kwestii uśpiona. Objawy w zasadzie nie różnią się od tych, które występują u dorosłych. Jednak dziecko nie zawsze umie zasygnalizować, co dokładnie mu dolega. Jakie objawy świadczą o obecności hemoroidów u dziecka?


Hemoroidy u dzieci objawiają się tak samo, jak u dorosłych.


Ból, swędzenie, pieczenie w okolicach odbytu to charakterystyczne symptomy choroby hemoroidalnej. W kale może pojawić się śluz lub świeża krew, którą można zauważyć na papierze toaletowym lub bieliźnie. Dziecko może skarżyć się na ból w trakcie wypróżniania lub przewlekłe zaparcia. Poza tym dziecku może ciągle wydawać się, że nie do końca się wypróżniło. Gdy rodzice zauważają problem z wypróżnianiem u dziecka, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Swędzenie w okolicach odbytu objawia się tym, że dziecko uporczywie się drapie- jednak ten objaw może świadczyć o owsicy, czyli choroby pasożytniczej. Drapanie się może powodować podrażnienie okolic odbytu, a nawet krwawienie. Silny ból i krwawienie może świadczyć o obecności szczeliny odbytu. Mimo że opisane dolegliwości nie zawsze świadczą o hemoroidach, zawsze trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.


Za hemoroidy u dzieci mogą odpowiadać geny, ale to nie jedyna przyczyna.


Jeżeli któreś z rodziców lub bliższych krewnych zmaga się z żylakami odbytu, istnieje prawdopodobieństwo, że schorzenie dotknie też najmłodszych członków rodziny.


Jednak o wiele częściej, żylaki u dzieci spowodowane są nieprawidłową dietą, która nie dostarcza odpowiedniej ilości błonnika, który jest odpowiedzialny za procesy trawienne oraz perystaltykę jelit. Gdy dzieci jedzą zbyt mało warzyw i owoców, a także nie piją odpowiedniej ilości wody, powstają zaparcia. Problemy z wypróżnianiem mogą skutkować właśnie powstawaniem hemoroidów. Należy pamiętać także o tym, że u wielu dzieci, problemy z wypróżnianiem mają podłoże psychologiczne. Za hemoroidy u dzieci mogą być także odpowiedzialne niedobór żelaza oraz magnezu, a także nieregularne spożywanie posiłków.


Leczenie hemoroidów u dzieci polega głównie na działaniach profilaktycznych.


Skuteczna walka z hemoroidami u dzieci wymaga zmiany diety na lekkostrawną z dużą zawartością produktów bogatych w błonnik. Poza tym dziecko powinno wyrobić sobie nawyk spokojnego wypróżniania o określonej porze dnia – najlepiej, jeśli jest to rano po śniadaniu. Konieczna jest regularna aktywność fizyczna oraz picie większej ilości płynów niż normalnie. Lekarz może zalecić leki na zaparcia przeznaczone dla dzieci oraz robienie nasiadówek w wywarze z kory dębu lub rumianku. Niekiedy konieczne jest stosowanie specjalnych leków na hemoroidy, które mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i ściągające. Są to preparaty w postaci kremów, czopków lum maści.

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM