Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Zapłacimy więcej za odpady komunalne!

  • Dodano: środa, 04 grudzień 2019 20:14
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 4114

To już jest pewne, że od nowego roku w gminie Moszczenica zapłacimy więcej za odpady komunalne. Taką uchwałę podczas X Sesji Rady Gminy Moszczenica, która miała miejsce 26 listopada przegłosowała Rada Gminy.

 

Odpady komunalne to bardzo trudny temat w każdej gminie w całej Polsce. Ceny ciągle rosną, a obywatel płacą coraz więcej. W roku bieżącym stawka od osoby segregującej odpady wynosiła 8 złotych i 50 groszy za miesiąc, w roku 2020 stawka od osoby wyniesie 10 złotych za miesiąc.

 

W naszym powiecie, a szczególnie w gminie Moszczenica do przetargów staje przeważnie jedna firma i to głównie od niej zależy, jakie będą ceny. Na tą chwilę umowa jeszcze jest ważna, a kolejny przetarg w roku 2021. Na cuda nie ma co liczyć, a w 2021 roku podwyżki za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być jeszcze bardziej drastyczne i przypuszczamy, że będą one w graniach 100-150%. Za przykład mamy choćby miasto Gorlice, gdzie podwyżki za odpady są na prawdę spore i z roku na rok coraz większe.

 

W nadchodzącym roku w gminie Moszczenica za segregację odpadów zapłaci łącznie 4115 mieszkańców. Ważną informacją jest również, że od nowego roku ustawa narzuca na mieszkańców obowiązek segregowania odpadów. Obowiązkiem gmin będzie segregację kontrolować. Osoby, które śmieci segregować nie będą zapłacą aż 20 złotych.

 

Pojawia się jeszcze opcja, aby za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi w sposób selektywny zapłacić 9 zł miesięcznie za osobą. Aby płacić mniej należy założyć na swojej posesji kompostownik, w którym kompostowane będą bioodpady. Uwaga, posiadanie kompostownika należy jednak zgłosić do Urzędu Gminy, a sam Urząd może mieszkańców kontrolować. Deklaracje o posiadani kompostownika będzie można składać do Urzędu Gminy Moszczenica po 1 stycznia 2020 roku.

 

Do bioodpadów zaliczymy np. skoszoną trawę. Nie można jednak wykorzystywać go do celów gospodarki rolnej.

 

Podczas sesji uchwalono dokonanie zmian w budżecie gminy na rok 2019 i rok 2020, a także przyjęto zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Moszczenica. Ustalono też stawkę 60 groszy za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i 18,35 zł dla działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że do tej pory stawka za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych wynosiła 1 grosz, a było to związane z trwającą zmianą numeracji budynków w gminie Moszczenica.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM